ANASAYFA Ankara Ankara'da kar yağışı mı bekleniyor, pazar günü hava nasıl olacak?

Ankara'da kar yağışı mı bekleniyor, pazar günü hava nasıl olacak?

MGM hafta sonu hava durumu tahminlerini yayımladı. Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava yurt genelinde sıcaklıkların düşmesine neden olurken yılın ilk kar yağışı için de tarih verildi.
yazar
Azra KOÇAK
EDİTÖR
Ankara'da kar yağışı mı bekleniyor, pazar günü hava nasıl olacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) hafta sonuna ait hava durumu tahminlerini yayımladı. Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın yurt genelini etkisi altına alacağını bildiren MGM sıcaklıkların da düşeceğine işaret etti.

MGM yılın ilk kar yağışının bazı şehirlerde etkili olacağını duyururken 3 büyükşehir olan İstanbul, Ankara, İzmir'de hava durumunun nasıl olacağı merak edildi. Bu hafta sonu yurt genelinde soğuk ve yağışlı havanın etkili olacağı bildirilirken detaylar da duyuruldu.

HAFTA SONU HAVA NASIL OLACAK?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son hava durumu raporuna göre cumartesi günü sabah saatlerinden itibaren İstanbul başta olmak üzere birçok ilde kuvvetli rüzgar ve sağanak yağış etkili olacak. Pazar günü Balkanlar üzerinden gelen etkili soğuk hava dalgası ilk kar tanelerinin birçok ile düşmesine neden olacak. Hava sıcaklığının güney ve batı bölgelerde yağışla birlikte hissedilir şekilde 2 ila 10 derece azalacağı, kuzey ve iç kesimlerde lodosla birlikte 2 ila 4 derece artacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın genellikle güney ve batı zamanla Marmara ve Kıyı Ege'de kuzey ve kuzeybatı yönlerden orta yer yer kuvvetli Marmara, ve Ege'de fırtına, Akdeniz, İç Anadolu'nun , Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun batısında kuvvetli fırtına yer yer tam fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

MGM'DEN KUVVETLİ YAĞIŞ VE RÜZGAR UYARISI

Yağışların Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu'nun güneyi ile Bolu, Düzce ve Eskişehir çevrelerinde kuvvetli, İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa ve Antalya'nın doğusu ile Tekirdağ ve Kırklareli'nin doğusunda çok kuvvetli olacağı tahmin edildiğinden yaşanabilecek ani sel, yerel su baskını, taşkın gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği bildirildi.

Rüzgarın Marmara ve Ege'de fırtına, Akdeniz'in iç ve batı kesimleri, İç Anadolu'nun güney ve doğusu , Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun batısında kuvvetli fırtına (70-90 km/saat) yer yer tam fırtına (80-100 km/saat)şeklinde eseceği tahmin edildiğinden yaşanabilecek çatı uçması, ağaç devrilmesi, ulaşımda aksamalar, soba ve baca gazı zehirlenmeleri gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren batısı ile zamanla bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların gece saatlerinden itibaren batısında, yarın (Cumartesi) bölge genelinde kuvvetli, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Yalova ile Tekirdağ ve Kırklareli'nin doğusunda yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın bu gece ve yarın (Cumartesi) sabah saatlerinde güney ve güneybatı, Trakya ile öğle saatlerinden itibaren bölge genelinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına (50-70 km/saat zaman zaman 80 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

İSTANBUL 13°C, 16°C Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların gece saatlerinden itibaren batısında, yarın (Cumartesi) il genelinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

EGE

Parçalı ve çok bulutlu, kıyıları ile yarın (Cumartesi) bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; sabah saatlerinden itibaren Kıyı Ege'de, öğle saatlerinden sonra bölge genelinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın Kıyı Ege'de sabah saatlerinde güney ve güneybatı yönlerden, öğle saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına (50-70 km/saat zaman zaman 80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

İZMİR 14°C, 18°C Parçalı ve çok bulutlu, bu gece saatlerinden itibaren yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yarın (Cumartesi) il genelinde kuvvetli olması bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Cumartesi) bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların sabah saatlerinden itibaren Antalya'nın doğusu ile Doğu Akdeniz kıyılarında, öğle saatlerinden sonra Batı Akdeniz'de kuvvetli, Antalya'nın doğusunda çok kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın öğle saatlerinden itibaren bölgenin iç ve batı kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden çok kuvvetli (60-80 km/saat)yer yer fırtına (70-90 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve az bulutlu, zamanla çok bulutlu, (Cumartesi) öğle saatlerinden itibaren güney ve batısı ile Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir ve Kayseri çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinden itibaren Eskişehir çevrelerinde yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın (Cumartesi) öğle saatlerinden itibaren bölgenin güney ve doğu kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden çok kuvvetli (60-80 km/saat) yer yer fırtına (70-90 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

ANKARA 4°C, 15°C Parçalı ve az bulutlu, zamanla çok bulutlu, Cumartesi öğle saatlerinden itibaren yağmur ve sağanak yağışlı

Meteoroloji uzmanı Kerem Ökten sosyal medya hesabından Ankara'da kar yağışının etkili olmasını beklediği tarihi paylaşarak, "Eldivenleri hazırlayın" ifadelerini kullandı. Meteoroloji uzmanı Ökten sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: "Ankaralılar. Kar geliyor. Yağmur beklerken kar yağışına kavuşacaksınız. Pazar günü eldivenleri hazırlayın..."

ankarada-kar-yagisi-mi-bekleniyor-hafta-sonu-hava-nasil-olacak.jpg

BATI KARADENİZ

Parçalı ve az bulutlu zamanla çok bulutlu, yarın (Cumartesi) öğle saatlerinden itibaren Sinop dışında bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.. Yağışların yarın (Cumartesi) öğle saatlerinden itibaren Bolu ve Düzce çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve az bulutlu zamanla çok bulutlu, yarın (Cumartesi) öğle saatlerinden itibaren Çorum çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın yarın(Cumartesi) öğle saatlerinden itibaren Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli fırtına (70-90 km/saat) yer yer tam fırtına (80-100 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve az bulutlu zamanla çok bulutlu, yarın (Cumartesi) öğle saatlerinden itibaren güneyi yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın batısında güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına (70-90 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve az bulutlu zamanla çok bulutlu, yarın (Cumartesi) bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden itibaren güney kesimlerinde yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Ahır hayvanlarının küpeleme ve kayıt işlemleri ile ilgili yeni sisteme geçildi

Ahır hayvanlarının küpeleme ve kayıt işlemleri ile ilgili yeni sisteme geçildi