ANASAYFA Ankara Ankara'da öyle bir pazar var ki ziyaret eden büyüleniyor! Anıların hayat bulduğu o adresi hemen keşfedin

Ankara'da öyle bir pazar var ki ziyaret eden büyüleniyor! Anıların hayat bulduğu o adresi hemen keşfedin

Ankara'da ziyaret edilmesi gereken pek çok pazar bulunuyor. Ankara'nın bazı pazarları henüz pek çok Ankaralı tarafından bilinmezken Çankaya'daki antika pazarı adeta yeniden hayat buluyor.
yazar
Azra KOÇAK
İnternet Haber Editörü
Ankara'da öyle bir pazar var ki ziyaret eden büyüleniyor! Anıların hayat bulduğu o adresi hemen keşfedin

Ankara'da öyle bir pazar var ki ziyaret eden büyüleniyor! Anıların hayat bulduğu o adresi hemen keşfedin - Başkent Ankara'da ziyaret edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Turistik noktalar ziyaret edilirken antika pazarları mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan evlerden çıkarılan kapılar, mahir ellerde farklı formlara dönüştürülerek yeniden hayat buluyor. Yeniden hayat bulan ürünlerden bazıları Ankara'nın Çankaya ilçesinde bulunan Ayrancı Antika Pazarı'nda alıcısına ve meraklısına sunuluyor.

Ankaralılar burada TIKLA TAKİP ET

ekran-goruntusu-2023-08-06-153233.png

AYRANCI ANTİKA PAZARI KEŞFEDİLMEYİ BEKLİYOR

Çankaya'daki Ayrancı Mahallesi'nde her ayın ilk pazar günü kurulan, Türkiye'nin ve dünyanın birçok yerinden gelen süs eşyası, taş plak, saat, lamba, takı, oyuncak, çarık ve tarım aletlerinin sergilendiği pazar, başkentlilerin yanı sıra başka şehirlerden gelen antika tutkunlarıyla Ankara'da yaşayan yabancıları da ağırlıyor.

ekran-goruntusu-2023-08-06-153222.png

Pazarın ilgi çeken stantlarından biri de "Çorumlu Kel İbo" olarak tanınan ve yaklaşık 40 yıldır antikacılık yapan İbrahim Koçak'ın tezgahı oldu. Farklı ürünlerin yer aldığı tezgahta, kentsel dönüşüme giren evlerden çıkarılan kapılar dikkati çekiyor.

ekran-goruntusu-2023-08-06-153141.png

Antikacı İbrahim Koçak, Türkiye'nin pek çok şehrini ve köyünü antika eşyaları koleksiyonerlerle buluşturmak için gezdiğini belirtti. "Eski" diye sokağa atılan eşyaların kendisi için oldukça kıymetli olduğunu dile getiren Koçak, "Bir rivayete göre Kaşıkçı Elması bile çöpten çıkmış. Ben niye sokağa atılan eşyaları almayayım ki?" ifadelerine yer verdi.

ekran-goruntusu-2023-08-06-153205.png

Koçak, Çorum'da kentsel dönüşüme giren evlerden çıkarılan kapıları, çocukluk anılarını hatırlattığı için ağlayarak topladığını, bu kapıların üzerine desen işleyerek bambaşka bir görünüme kavuşturduğunu söyledi.

ekran-goruntusu-2023-08-06-153148.png

Eski eşyaların artık boya ve desenlerle yeni formlara dönüştürüldüğünü, birçok müşterisinin de buna rağbet gösterdiğini anlatan Koçak, "Eskiye dönüş başladı, insanlar eski zamanlara özlem duyuyor. Alıcılar kapıları ya kendi evlerinde kullanıyor ya da duvara monte ediyor, masaya çeviriyor." diye konuştu.

ekran-goruntusu-2023-08-06-153157.png

Koçak, kantar, ayakkabı boyama sandığı, orak ve dokuma tezgahı gibi unutulmaya yüz tutmuş mesleklere ait aletlerin alıcılardan ilgi gördüğünü sözlerine ekledi.

ekran-goruntusu-2023-08-06-153302.png

AYRANCI ANTİKA PAZARI NEREDE?

Güvenevler, 06540 Çankaya Ankara'da kurulan Ayrancı Antika Pazarı her ayın ilk pazar günü antika meraklılarını ağırlıyor.

Haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *