ANASAYFA Ankara Ankara'nın 6 ilçesinde 550 bin TL'den başlayan fiyatlarla taşınmaz ihalesi! 1500 lirası olan ihaleye girebilecek

Ankara'nın 6 ilçesinde 550 bin TL'den başlayan fiyatlarla taşınmaz ihalesi! 1500 lirası olan ihaleye girebilecek

Taşınmaz fiyatlarının artması vatandaşın bütçesini aşarken fiyat artışlarına çözüm aranıyor. Kredi faizleri ile beraber satış fiyatlarının artması nedeniyle alternatif yollar aranırken Ankara Büyükşehir Belediyesi 6 ilçede ihale ilanı yayımladı.
yazar
Azra KOÇAK
EDİTÖR
Ankara'nın 6 ilçesinde 550 bin TL'den başlayan fiyatlarla taşınmaz ihalesi! 1500 lirası olan ihaleye girebilecek

Türkiye'de konut, arsa, tarla, dükkan gibi taşınmaz fiyatları yükseliş grafiğine hız kesmeden devam ediyor. Döviz kurundaki artış ve enflasyondaki yükselişle beraber ekonomik olarak dar boğaza giren vatandaşlar da bu durumun ne zaman sona ereceğini araştırıyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) para sıkılaştırma politikasını izlerken Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısında faiz artışı kararına da devam ediyor. Artan faizler kredilerin geri ödemesini hayli artırırken vatandaşlar da piyasa yükselişlerinden kaynaklı olarak bir yatırım yapmak ya da taşınmaz ihtiyacını gidermek üzere ilan araştırmalarına devam ediyor.

Fahiş şekilde artan taşınmaz fiyatlarına çözüm aranırken elindeki paranın değer kaybetmesini önlemek ya da ihtiyacını giderecek olan vatandaşlar da özellikle kira derdinden kurtulmak üzere alternatif satışlara yöneliyor. Belediyelerin açıkladığı ilanlar yakından takip edilirken Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden (ABB) 6 ilçede ihale ilanı geldi.

Herhangi bir taşınmaz sahibi olmak isteyenler için ABB, yeni bir ilan yayımladı. Çankaya, Çubuk, Etimesgut, Gölbaşı, Mamak ve Yenimahalle ilçelerinde çeşitli taşınmazların ihale yöntemi ile satılacağını duyurdu.

ABB'DEN 6 İLÇEDE DEV TAŞINMAZ İLANI

ABB'nin resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan ilan taşınmaz sahibi olmak isteyen başkentlinin bilgisine sunuldu. ABB, mülkiyeti belediyeye ait taşınmazların 12 Ekim 2023 tarihinde saat 14.00'da ihaleye çıkacağını duyurdu.

abb-ihale.jpeg

Mülkiyetinin Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne ait olduğu bildirilen taşınmazların satışlarının ihale usulüyle yapılacağı açıklanırken satışlarda fiyatların ren düşük 550 bin liradan başlayarak 292 milyon 143 bin 150 liraya kadar çıktığı öğrenildi. ABB'nin resmi internet sitesi üzerinden konuyla ilgili yapılan açıklamada ''Mülkiyeti Maliye Hazinesine ait satış yetkisi Belediyemize verilen tam/hisseli ve mülkiyeti Belediyemize ait aşağıdaki (hisseli/tam) listede ilçesi, mahallesi, ada/parsel ve bağımsız bölüm numarası, muhammen (takdir edilen)bedeli, geçici teminatı yazılı taşınmazlar, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 36. maddesi gereğince kapalı zarf usulü ile satış bedeli, ihale karar pulu, sözleşme karar pulu, ilan giderleri ve diğer giderleri peşin ödenmesi şartıyla peşin perakende (tek tek / ayrı ayrı) mülkiyet satışı yapılacaktır.'' denildi.

ekran-goruntusu-2023-09-26-175848.png

1500 LİRASI OLANLARA İHALE FIRSATI ÇIKTI

İhale 12 Ekim 2023 tarihinde Hipodrom Caddesi No:5’deki Belediye Hizmet binasının B-Blok 1. katında bulunan ENCÜMEN salonunda toplanacak Belediye ENCÜMENİ'nce yapılacak. İhale ile satışı yapılacak taşınmazın satış şartnamesi, en geç ihale günü yani 12 Ekim saat 11.00’a kadar Hipodrom Caddesi No: 5’deki Belediye Hizmet binasının 14.katında bulunan EMLAK ve İSTİMLAK DAİRESİ BAŞKANLIĞI Taşınmazlar Şube Müdürlüğü'nde görülebilir ve alınabilir olacak.

ekran-goruntusu-2023-09-26-171816.png

İhaleye iştirak edecek olanlar KDV dahil bin 500 TL karşılığında şartname almak zorunda olacak.

İstekliler, Şartnamenin 2.Maddesinde yazılı ‘‘İhaleye girebilmek için isteklilerde aranan şartları’’ sağlamak zorunda olacak. Buna göre isteklilerde aranacak bilgi ve belgeler;

  • İmzalı Teklif Mektubu,
  • İmzalı Taşınmaz Mal Satış Şartnamesi( Aslı ), Şartname Alındı Makbuzu( Aslı )
  • İmzalı Yer Görme Belgesi (İdare tarafından mühürlü verilecektir.)
  • Geçici Teminat Alındı Makbuzu Aslı veya 2886 sayılı Kanuna uygun Banka Teminat Mektubu (Geçici, Süresiz, Limit içi olması gerekir) veya 2886 sayılı Kanunun 26. Maddesinde geçen değerler,
  • İsteklilerin gerçek kişi olmaları halinde; nüfus kayıt örneği veya kimlik fotokopisi, ikametgah belgesi ( Aslı), istekliyi şahıs temsil etmesi halinde “vekil” olduğunu gösterir noter tasdikli vekaletname, kimlik belgesi,
  • İsteklilerin tüzel kişi olmaları halinde; İdare Merkezinin bulunduğu yer Mahkemesinden veya sicilin kayıtlı olduğu Ticaret Odasından alınan faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, şirket yetkilisi imza sirküsü veya şirketin “vekili” olduğunu gösterir noter tasdikli vekaletname, vekalet ile temsil yetkisi alan temsilcinin noterden tasdikli imza beyannamesi, kimlik belgesi,
  • İsteklilerin dernek, federasyon, konfederasyon, kooperatif veya vakıf olması halinde; resmi makamdan alınmış faaliyet belgesi, gayrimenkul alınması hususunda alınan noter onaylı Genel Kurul kararı, noter tasdikli temsilci yetkisi, temsilcinin noter tasdikli imza beyannamesi, kimlik belgesi eterli olacak.

ekran-goruntusu-2023-09-26-175841.png​​​​​​​

İhale yoluyla satışı yapılacak taşınmazlar da şu tablo ile gösterildi;

ekran-goruntusu-2023-09-26-171811.png

Haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Covid-19 varyantı olan Eris virüsü artıyor! Maske takılmalı mı? Aşıda son durum ne

Covid-19 varyantı olan Eris virüsü artıyor! Maske takılmalı mı? Aşıda son durum ne