ANASAYFA Ankara ASKİ Genel Müdürlüğü Taşkın yönetim Planı üzerine bir toplantı gerçekleştirdi

ASKİ Genel Müdürlüğü Taşkın yönetim Planı üzerine bir toplantı gerçekleştirdi

ASKİ Genel Müdürlüğü, kentteki çalışmalarını iyileştirmek üzere çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Ankara’daki çalışmalar sürerken olumsuz hava koşullarında yaşanabilecek sel ve taşkınların önüne geçmek üzere de önemli bir toplantı düzenlendi.
yazar
Azra KOÇAK
İnternet Haber Editörü
ASKİ Genel Müdürlüğü Taşkın yönetim Planı üzerine bir toplantı gerçekleştirdi

Başkent Ankara’nın su altyapısı ile ilgilenen Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) kent sorunlarını çözmeye devam ediyor. Ankara’nın su ihtiyacını karşılayan ve altyapı ile ilgilenen ASKİ yoğun yağış zamanlarında kentte sorun yaşanmaması için yoğun çabasını sürdürüyor. 

ASKİ Genel Müdürlüğü, “Ankara İli Taşkın Yönetim Planı Tedbirleri ve Farkındalık Toplantısı Bilgilendirme Sunumu”na ev sahipliği yaptı. Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ), Karayolları Genel Müdürlüğü ve TCDD yetkililerinin de katıldığı toplantıda taşkınların başlıca sebepleri masaya yatırıldı, alınacak önlemler görüşüldü. 

ANKARA’DA TAŞKIN YÖNETİM PLANI TOPLANTISI DÜZENLENDİ

İklim değişikliğinin etkisi ile kentlerde su baskınlarının sıklığı ve şiddeti giderek ASKİ Genel Müdürlüğü’nde “Taşkın Yönetim Planı”  toplantısı gerçekleştirildi. Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün koordinesinde, ASKİ’nin ev sahipliğinde düzenlenen toplantı, ilgili tüm paydaşları bir araya getirirken toplantıda Ankara özelinde alınacak önlemler konuşuldu.  Ayrıca havza ölçeğinde taşkın riski taşıdığı öngörülen yerlere ilişkin hazırlanan “taşkın tehlike ve risk haritaları” değerlendirildi. 

Can kaybının olmaması, mal kaybının ise asgari seviyeye indirilmesinin hedeflendiği sunuma ASKİ Genel Müdürü Memduh Aslan Akçay başkanlık etti. Toplantıda ASKİ’yi temsilen Genel Müdür Yardımcıları Yılmaz Şengül ve Oktay Başkaya ile daire başkanları da hazır bulundu. Toplantıda konuşan ASKİ Genel Müdürü Akçay, taşkınların felakete dönüşmesinde yanlış yapılaşma ve imar planlarının rolünün büyük olduğunu vurgulayarak, 'İmar planı çalışmalarında derelerde akış yatağını bozacak faaliyetlerin yapılamayacağı hususu net bir şekilde düzenlenmelidir. Ayrıca taşkın koruma alanı olarak belirlenen alanların da imar kanununda yeşil alan olarak bırakılması maddesinin temel yasada açıkça bulunması elzemdir'' dedi.

YAPILAN ÇALIŞMALARIN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Konuşmasında Ankara’da taşkınların önlenmesine ilişkin çalışmaların tarihçesini anlatan ASKİ Genel Müdür  Akçay, afet ve kriz yönetiminde görev dağılımının önemini vurguladı.  Akçay, ‘’Gelecekte yaşanabilecek felaketleri önlemek için iş birliğini önemseyerek çalışıyoruz. Taşkın yönetimi konusunda kurum ve kuruluşlarının görev ve sorumluluklarının tam olarak belirlenmesi, sınırlarının tam olarak çizilmesi, gerekli koordinasyonun sağlanması açısından hayati önem taşıyor” diye konuştu. ASKİ Genel Müdürü Akçay, ASKİ’nin 2020 yılında başlattığı ve Ankara’nın gelecekteki 30 yıllık içme suyu ve altyapı sorunlarını gidermeyi hedefleyen Master Plan çalışmasının taşkınların önlenmesine yönelik bölümler de içerdiğini belirterek, “Ankara’da geçmişte yapılan hataların telafisi için ASKİ, tüm imkanları ile çalışmalarını sürdürüyor. Taşkınlarla ilgili en temel problem yanlış imar planları. Ankara Çayı ve çevresindeki dere ve çay yataklarının planlı ve plansız olarak imara açıldığını görüyoruz. Taşkınların en önemli nedenlerinden birisi dere yataklarında yapılan bu yapılaşmalardır.’’ dedi. 

Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Karaaslan ise “Kalite ile ilgili içme suyu havza koruma planları ile ilgili mevzuat çerçevesinde daha önce 41 olan parametreyi 99 parametreye çıkardık. Bununla alakalı da ASKİ Genel Müdürlüğümüz hızlı bir şekilde reaksiyon alarak akredite oldu birçok parametrede. Yakın iş birliğinden dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi. Öte yandan "Taşkın Yönetim Planları"na ilişkin çalışmalar 24 havzada tamamlanırken, son havza olan Meriç- Ergene Havzası’nda ise çalışmalar halen sürdürülüyor. ASKİ Genel Müdürlüğü’nün kent genelindeki çalışmaları da devam ediyor. 

Haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Mamak Belediyesi Ekolojik Köy’de aracılık eğitimi veriliyor!

Mamak Belediyesi Ekolojik Köy’de aracılık eğitimi veriliyor!