Bakan Ersoy'un katılımıyla Ankara'da Tulumtaş Mağarası'nın açılışı gerçekleşti!

Başkent Ankara'da, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un da katılımıyla Tulumtaş Mağarası'nın açılışı gerçekleşti. Bakan Ersoy, açılışta açıklamalarda bulundu.

Başkent Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde, bugün gerçekleşen resmi tören ile Tulumtaş Mağarası’nın açılışı gerçekleşti.

Tulumtaş Mağarası'nın açılığına, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da katılım gösterdi ve törende açıklamalarda bulundu.

Törende konuşan Ersoy, Tulumtaş Mağarası’nın 5 milyon yıl önceye dayandığını, son 1 milyon yıl içerisinde ise gelişiminin hızlanarak sarkıtlar ve dikitlerin oluştuğunu, birleşmenin sonucunda sütunların oluştuğunu kaydetti. Mağaranın şans eseri keşfedildiğini dile getiren Ersoy, "Ankara Çevre Yolu inşaatı sırasında keşfediliyor. Sonra Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulunca birinci derece doğal sit ilan ediliyor. Sonrasında da özellikle Gölbaşı Belediyesinin çabalarıyla turizme kazandırılıyor.” dedi.

‘’ÇOK DEĞERLİ BİR BÖLGEDE BULUNUYORUZ''

Mağaranın bulunduğu bölgede höyükler olduğunu belirten Bakan Ersoy, “Bu höyükler, özelikle Tulumtaş Höyüğü önemli. Orta Tunç Çağı, Helenistik Roma ve Doğu Roma dönemine ait yerleşim katmanları bulunmuş. Hem arkeolojik olarak hem de doğal sit olarak çok çok değerli bir bölgede bulunuyoruz." diye konuştu. Bakan Ersoy, Tulumtaş Mağarası’na yapılan sinevizyon ekranı sayesinde mağarayı ziyarete gelen vatandaşların tarihi bilgilere rahatlıkla ulaşabildiğini ifade etti.

Toplamda 206 metrelik yürüyüş yolu yapıldığını dile getiren Ersoy, bu sayede ziyaretçilerin keyifle gezebileceği bir ortam oluşturulduğunu kaydetti.

Merakla açılışı beklenen Tulumtaş Mağarası, gerçekleşen resmi törenle ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

Mağaranın açılışına ise Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un yanı sıra Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek ve protokol katılım gösterdi.

Haberankara.com