ANASAYFA Ankara GSYH’de Ankara'nın aldığı pay belli oldu! Hizmet faaliyetlerinde Ankara birinci sırada

GSYH’de Ankara'nın aldığı pay belli oldu! Hizmet faaliyetlerinde Ankara birinci sırada

2022 yılı GSYH belli oldu. TÜİK tarafından açıklanan verilerle Ankara'nın GSYH'dan aldığı pay da belli oldu.
yazar
Azra KOÇAK
İnternet Haber Editörü
GSYH’de Ankara'nın aldığı pay belli oldu! Hizmet faaliyetlerinde Ankara birinci sırada

2022 yılı Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) verileri Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. TÜİK tarafından açıklanan verilerle beraber ülkemizin Başkenti Ankara'nın GSYH'dan aldığı pay da belli oldu. 

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre GSYH'dan en yüksek payı yüzde 30,4 ile İstanbul aldı. Bununla beraber ile bazında GSYH verileri belli oldu.

İLLERE GÖRE GSYH RAKAMLARI  BELLİ OLDU

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılı il bazında gayrisafi yurt içi hasıla verisini açıkladı. İl düzeyinde cari fiyatlarla GSYH hesaplamalarına göre; 2022 yılında İstanbul 4 trilyon 564 milyar 280 milyon TL ile en yüksek GSYH'ye ulaştı ve toplam GSYH'den yüzde 30,4 pay aldı. İstanbul'u takip eden Ankara olurken merak edilen oranları Haberankara.com okurları için derledik.

ANKARA'NIN GSYH'DAN ALDIĞI PAY BELLİ OLDU

GSYH'dan en yüksek payı alan İstanbul'u ise 1 trilyon 329 milyar 810 milyon TL ve yüzde 8,9 pay ile Ankara izledi. GSYH'yi oluşturan faaliyetlere göre; 81 il içinde Ankara yüzde 43,4 pay ile diğer hizmet faaliyetlerinde ilk sırada yer aldı. Yıllık GSYH'nin zincirlenmiş hacim endeksiyle bir önceki yıla göre yüzde 5,5 artışına en fazla katkı veren iller arasında Ankara, yüzde 0,55 ile 3'üncü sırada yer aldı. 

Haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *