ANASAYFA Ankara Kızılay’ın gönüllü kadınları sağlıklı yaşam bilinci için çalışacak

Kızılay’ın gönüllü kadınları sağlıklı yaşam bilinci için çalışacak

Kızılay, toplumsal dayanıklılığı artırmak amacıyla "Sağlıklı Yaşayan ve Yaşlanan Toplum İçin Çalışmak" hedefi doğrultusunda bir proje başlattı. Proje kapsamında, Kızılay gönüllüsü kadınlar "sağlık elçisi" olarak farkındalık çalışmaları yürütecek.
yazar
Haber Merkezi
Kızılay’ın gönüllü kadınları sağlıklı yaşam bilinci için çalışacak

Kızılay'ın sağlık elçileri, sağlıklı yaşam, sağlıklı yaş alma, en sık görülen kronik hastalıklar, kronik hastalıklara neden olan yaşam tarzı riskleri, temel ilk yardım bilgileri ve psikolojik ilk yardım konularında toplumda farkındalık oluşturacak.

Projenin ilk etabı kapsamında, 81 ilden 89 sağlık elçisi yetiştirildi. Eğitici eğitimi alan gönüllü kadınlar ise gittikleri şehirlerde eğitim verecek. Kızılay sağlık elçisi olan gönüllüler, kendi bölgelerinde farkındalık çalışmaları yürüterek sağlıklı yaşam kültürünü yaygınlaştıracak.

aw042796-06-001.jpg

PROJENİN ÖNEMİ

Kızılay'ın sağlık elçisi projesi, sağlıklı yaşam bilincinin yaygınlaştırılması açısından önemli bir adımdır. Proje ile birlikte, toplumda sağlıklı yaşam konusunda farkındalık artacak ve daha sağlıklı bir gelecek için önemli bir katkı sağlanacaktır.

PROJENİN AMAÇLARI

Sağlıklı yaşam kültürünü geliştirmenin yanı sıra sağlık okuryazarlığını arattırmayı amaçlayan proje 81 ilden 89 sağlık elçisi yetiştirdi. En önemli amaçlarını şu şekilde sıralayabiliriz,

aw042796-05.jpg

  • İnsan sağlığına zarar veren her türlü etken için faaliyetler yürütmek
  • İlgili kurum ve kuruluşlara bu konuda destek olmak
  • Yaşlı ve bakıma ihtiyaç duyan insanlara yönelik hizmetlerin ele alınmasını sağlamak

"BU EĞİTİMLER SAYESİNDE FARKINDALIK OLUŞTURACAĞIZ"

İstanbul’da Türk Kızılay Kadıköy Şubesi gönüllüsü Hemşire Zeynep Yeşil, “Bu eğitim sayesinde toplumda farkındalıklar oluşturarak, küçük yaşam değişiklikleriyle yaşamı daha güvenilir ve sağlıklı bir hale getirmeyi amaçlıyoruz. Eğitimde öğrendiklerimizle İstanbul’da çeşitli faaliyetlerde bulunacağız. Toplumda yaptığımız küçücük bir değişiklik bile daha sağlıklı bir gelecek için gerçekten önemli” ifadelerini kullandı.

aw042796-04.jpg

"EKİP HALİNDE ÇALIŞMA YAPACAĞIZ"

Gönüllülerden Serpil Tüzün de, “Sağlık elçisi olacağımız bu eğitim sonucu sağlıklı yaşamak, insanlara destek olabilmek, yol gösterebilmek adına ekip halinde çalışmalar yapacağız. Dilerim gerçekten başarılı olup geniş kitlelere ulaşabiliriz ve onlara sağlıklı yaşamak için her türlü desteği gösterebiliriz” dedi.

aw042796-02.jpg

Sağlıklı yaşamla ilgili topluma kazandıracakları faydalı bilgiler aldıklarını aktaran gönüllü Meral Kuzu ise, “Aldığımız sağlıklı yaşam eğitimi ve beraberindeki eğitim kitleri, gittiğimiz yerde başkalarına da bu konuyu öğretebilmemiz için bize kolaylık sağlayacak. Biz bu bilgileri insanlara öğrettiğimizde bir zincir olarak çoğalacak. Sağlık elçisi olarak bu misyonu elde etmekten de çok onur duyuyor, artarak geniş bir aile olacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

HABERANKARA.COM

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *