ANASAYFA Ankara MGM haritayı paylaştı! Ankara'da karla karışık yağmur alarmı verildi

MGM haritayı paylaştı! Ankara'da karla karışık yağmur alarmı verildi

Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava, tüm yurdu teslim aldı. Türkiye’nin birçok noktasında kar, fırtına, yağmur ve soğuk hava etkili olurken MGM'den yeni uyarılar geldi. Başkent Ankara'da da karla karışık yağmur yağacağı öğrenildi.
yazar
Azra KOÇAK
İnternet Haber Editörü
MGM haritayı paylaştı! Ankara'da karla karışık yağmur alarmı verildi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün açıklamaları yakından takip ediliyor. Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava dalgasının tüm yurdu etkisi altına alması ile birlikte vatandaşlar da hava durumu verilerini incelemeye başladı.

MGM tarafından yapılan son değerlendirmelere göre yurt genelinin çok bulutlu, İç Anadolu'nun doğusu, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile İstanbul, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Çankırı, Şanlıurfa çevreleri ve Ankara'nın kuzey kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ANKARA'DA YAĞIŞLAR DEVAM EDECEK

MGM tarafından yapılan hava durumu analizine göre;

Genellikle yağmur ve sağanak, İç Anadolu'nun yüksekleri, Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunun yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek olan yağışların; Batı Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun doğusu, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Ordu ve Düzce çevrelerinde kuvvetli, Doğu Karadeniz'in doğusu, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ile Batman ve Siirt çevrelerinde yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

meteoroloj.jpg

Öte yandan hava sıcaklıkları kuzey, iç ve batı bölgelerde yağışlı hava ile birlikte hissedilir şekilde 2 ile 10 derece azalacak ve mevsim normallerinin altına düşecek, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Rüzgarın kuzey ve kuzeybatı yönlerden orta, yer yer kuvvetli, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da kısa süreli fırtına, Batı Karadeniz kıyılarında çok kuvvetli ve tam fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

ekran-goruntusu-2023-11-20-095738.png

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “Bugün pazartesi sakin bir hava var. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunda kar var. Karadeniz bölgesinin kıyış ile Güney Doğu’nun doğusu yağmurlu. Doğuda rüzgâr kuzeyden kuvvetli esecek. Sıcaklık batıda yükseliyor. İstanbul bugün hava parçalı bulutlu akşam yağmur var ama etkili değil 12 derece. İzmir 17, Antalya 21, Ankara yüksekler kar alır 6 derece. Yarın hava daha sakin Çarşamba bati kıyılarına yağış geliyor. Risk yaratmayacak yağış Anadolu’da da hafta sonu da devam edecek görünüyor” ifadelerine yer verdi.

19 KENT İÇİN SARI VE TURUNCU ALARM

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, “Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Mersin, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Muş, Rize, Sinop, Tunceli, Şırnak, Ardahan” için sarı ve turuncu uyarıda bulundu. Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

  • Ankara: Parçalı bulutlu, bu sabah saatlerinde kuzey ilçeleri karla karışık yağmurlu, yüksekleri kar yağışlı 6
  • İstanbul: Çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 13
  • İzmir: Parçalı bulutlu 17
  • Adana: Parçalı bulutlu 20
  • Antalya: Parçalı bulutlu 21
  • Samsun: Çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra yağmur ve sağanak yağışlı 14
  • Trabzon: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 15 (Yağışların, yer yer kuvvetli olması bekleniyor.)
  • Erzurum: Çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı 2 (Yağışların, kuvvetli olması bekleniyor.)
  • Diyarbakır: Çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 9 (Yağışların, kuvvetli olması bekleniyor.)

Haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartıalım *
Mamak Belediyesi ara tatilde öğrenciler için etkinlikler düzenledi

Mamak Belediyesi ara tatilde öğrenciler için etkinlikler düzenledi