Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi Kapasite Artırım Projesi kredisi kabul edildi!

Uzun süredir kabul edilmesi beklenen fakat Meclis'ten onayın alınamadığı Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi Kapasite Artırım Projesi bugün Ankara Büyükşehir Meclisi'nde oy birliği ile kabul edildi.

Bugün Ankara Büyükşehir Meclisi'nde tarihi anlar yaşandı. Cumhurbaşkanı'nın yatırım programına almasına rağmen 10 aydır mecliste bekletilen ve ertelenen, 30 milyon insanın sağlığını ilgilendiren Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi Kapasite Artırım Projesi kredisi oy birliğiyle kabul edildi.

10 AYDIR MECLİSTE BEKLENEREK ERTELENİYORDU!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı’na alınan iyileştirme projesi için yurt dışından bulduğu kredi, ABB Meclisi’nde AK Parti ve MHP’li üyelerin oylarıyla geçtiğimiz sene reddedilmişti. 10 aydır kabul edilmesi beklenen bu projeye ilişkin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'tan da tepkiler gelmişti.

ABB BAŞKANI YAVAŞ TEPKİ GÖSTERMİŞTİ!

İnsan sağlığı için son derece önemli görülen bu projenin kabul edilmemesinin ardından daha önce Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise "En geç 23 Aralık 2023 tarihine kadar Tatlar Arıtma Sistemi’nin kapasite yetersizliği ortadan kaldırılmalı’ diye Ankara Valiliği’nin yazısı var. Çevre Bakanlığı’nın kestiği cezalar var, ‘niye arıtmıyorsunuz’ diye. Bunun üzerine yurt dışı kredilerle görüştük. Sayın Cumhurbaşkanı’na durum arz edildi ve bu yılın yatırım programına alındı. Cumhurbaşkanı’nın yatırım programına aldığı bu proje ile ilgili, belediye meclisinden 270 milyon dolarlık anlaşmanın yapılması için yetki istedik. Reddettiler. Büyük bir çevre felaketiyle karşı karşıyayız. Siz insan sağlığını, insan hayatını düşünmez misiniz? Bu mudur belediyecilik?” şeklinde ifadeler ile tepkilerini dile getirmişti.

BUGÜN OY BİRLİĞİ İLE MECLİSTE KABUL EDİLDİ!

Yaşanan son dakika gelişmesi sonucunda Ankara Büyükşehir Meclisi'nde Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi Kapasite Artırım Projesi kabul edildi.