ANASAYFA Ankara Türkiye'de bir ilk Ankara'da gerçekleşiyor! ASKİ elektrik üretimi için baraj üzerinde yüzer GES kuracak!

Türkiye'de bir ilk Ankara'da gerçekleşiyor! ASKİ elektrik üretimi için baraj üzerinde yüzer GES kuracak!

Başkent Ankara'da çeşitli projelere imza atılmaya devam ediyor. Ankara nüfusunun içme ve kullanma suyunu sağlayan ASKİ Genel Müdürlüğü, kentte Yüzer GES Sistemi'ni hayata geçirmeye hazırlandığını duyurdu.
yazar
Azra KOÇAK
EDİTÖR
Türkiye'de bir ilk Ankara'da gerçekleşiyor! ASKİ elektrik üretimi için baraj üzerinde yüzer GES kuracak!

Başkent Ankara'ya yatırımlar yapılmaya birbirinden yeni yatırımlar kazandırılmaya devam ediyor. Başkentte yeni projeler duyurulmaya devam ederken Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü'nden bir son dakika açıklamasına yer verildi. Ankara nüfusunun içme ve kullanma suyunu sağlayan, kanal ve altyapı işlerini sürdüren ASKİ Genel Müdürlüğü, kentte “Yüzer GES Sistemi”ni hayata geçirmeye hazırlandıklarını duyurdu.

ASKİ Genel Müdürlüğü daha önce Japonya, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Çin, Hindistan ve Fransa gibi ülkelerde hayata geçirilen “Yüzer Güneş Enerji Santrali (GES)” uygulamasını Türkiye’ye getireceklerini açıkladı. ASKİ Genel Müdürü Memduh Aslan Akçay, Mamak ilçesindeki Bayındır Barajı üzerinde yüzer uygulamalı GES kurulumu için çalışmaların başlatıldığını belirterek, kurumun elektrik enerjisi ihtiyacının bir kısmının bu şekilde sağlanacağını belirtti.

BAYINDIR BARAJI ÜZERİNE YÜZER GES KURULACAK

ASKİ Genel Müdürü Akçay, ASKİ’nin elektrik ihtiyacının bir kısmının Yüzer GES Sistemi ile sağlanacağını belirttiği açıklamasında Araştırma ve Geliştirme (AR-GE) Dairesi Başkanlığı bünyesinde yürütülen proje için Mamak ilçesindeki Bayındır Barajı’nın “model uygulama” alanı olarak seçildiğini söyledi. Projeye ilişkin olarak lisanssız elektrik üretim başvurularının tamamlandığını, 26 Temmuz 2023 tarihinde ise zemin sondaj işlemlerinin yapıldığını aktaran ASKİ Genel Müdürü Akçay, Bayındır Barajı üzerinde 990 kWp fotovoltaik panel kapasitesine sahip on grid yüzer uygulamalı GES kurulumunun Aralık 2023’e yetişmesinin planlandığını kaydetti.

foto-2.jpg

''KURULU OLDUĞU ALANDA BUHARLAŞMAYI YÜZDE 55 AZALTARAK SU TASARRUFU DA SAĞLIYOR''

ASKİ Genel Müdürü Akçay, söz konusu sistemin su tasarrufu da sağladığını belirttiği açıklamasında; “Verilere göre Temmuz 2023’te Türkiye’deki toplam kurulu gücümüzün yaklaşık yüzde 9,9 kısmı güneş enerji santrallerinden sağlanmıştır. Göller, arıtma tesisleri ve sulama havuzlarında kurulabildiği için araziye ihtiyaç duymayan ve bu sayede maliyet giderlerini oldukça düşüren Yüzer GES Uygulaması ise standart bir güneş projesine göre yılda yüzde 15 elektrik verimini artırıyor.

foto-3.jpg

Ayrıca sistem havzada biriktirilen su yüzeyinin güneş ile direkt temasını kestiği için kurulu olduğu alanda buharlaşmayı yüzde 55 azaltarak su tasarrufu da sağlıyor.” bilgisine yer verdi.

YÜZEN GES TÜRKİYE’DE İLK OLACAK

Dünya ülkelerinin Yüzer GES kurulumuna öncelik verdiklerini belirten ASKİ Genel Müdürü Akçay, proje hakkında ''Türkiye’de ise söz konusu sistem denemelerine 2017 yılında başka belediyeler tarafından başlandı ancak santral kar ve rüzgâr yüklerinin ektin şekilde hesaplanamamasından ötürü ne yazık ki kullanılamadı. Bu nedenle ASKİ’nin hayata geçireceği proje, Türkiye için ilk olmuş olacak.'' ifadelerine yer verdi. ASKİ tarafından hayata geçirilecek projenin ülkemizde bir ilk olacağı belirtilirken çalışmaların da kısa süre içerisinde başlaması bekleniyor.

Haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *