Tuz Gölü renk değiştirdi! Pembe oldu!

Aksaray, Konya ve Ankara sınırları içerisinde bulunan Tuz gölü renk değiştirerek pembe oldu.

Tuz Gölü renk değiştirdi! Pembe oldu!

Türkiye'nin en büyük ikinci gölü olan Tuz Gölü, pembe renge büründü. Görenlerin hayran olduğu Tuz Gölü'nü çok sayıda vatandaş ziyaret ediyor.

Vatandaşların ortopedik rahatsızlıklarına şifa bulmak için gittiği Tuz Gölü'nde algler ve bakteriler nedeniyle suyun rengi pembeye büründü. Aksaray, Konya ve Ankara sınırları içerisinde bulunan ve Türkiye'nin en büyük ikinci gölü olan Tuz Gölü, içerisinde barındırdığı algler ve bakteriler nedeniyle pembe renge büründü.

Her yıl yerli ve yabancı turistleri ağırlayan Tuz Gölü'nde algler, sıcağın ve tuzun arttığı yaz aylarında renkli madde üreterek güneşin zararlı ışınlarından korunuyor. Bakteriler ise fazla ürediği için gölün rengi pembe veya kırmızı renge bürünüyor.

Tuz Gölü renk değiştirdi! Pembe oldu!

"BURADAN FAYDALANSINLAR"

Ailesiyle birlikte Tuz Gölü'ne giden Hüsnü Koç, "Daha önce hiç gelmedim. Yolum düştü ve Ürgüp'e gidiyorum. Kalabalığı gördüm. Daha önceden internet üzerinden de görüyordum. Gerçekten güzel bir yer. Ayaklarımızın tuza ve suya basması sağlık açısından da güzel bir şey" diye konuştu.

Ali Aktaş ise "Doktorlara da sordum. 'Sıcak tuzlu kum' tavsiye ettiler. Ben bu tuzdan yararlanacağımı yüzden 90 düşünüyorum. Bundan 8 ila 9 yıl önce tuzlu kumun faydasını gördüm. Kaburgam sert bir yere çarpmıştı. Didim'de sıcak kuma 2 saat uzandım, ağrım kayboldu. Buradan faydalansınlar. Eklem ağrısı ve romatizması olanlara yüzde 90 faydası olur" dedi.

Türkiye'nin en büyük ikinci gölü olan Tuz Gölü, güzelliği ve şifa dolu oluşu ile gelen vatandaşların büyük beğenisi topluyor.

Kaynak: İHA
SONRAKİ HABER