ANASAYFA Ekonomi ASO Başkanı Ardıç yıllık bazda güçlü bir büyüme gördüklerini söyledi

ASO Başkanı Ardıç yıllık bazda güçlü bir büyüme gördüklerini söyledi

ASO Başkanı Ardıç, “Yıllık bazda güçlü bir büyüme, çeyreklik bazda yavaşlama etkileri görüyoruz” dedi.
yazar
Haber Merkezi
ASO Başkanı Ardıç yıllık bazda güçlü bir büyüme gördüklerini söyledi

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Seyit Ardıç, önemli açıklamalarda bulundu. 

"4. ÇEYREKTE BÜYÜMEDE YAVAŞLAMA ÖNGÖRMEKTEYİZ"

ASO Başkanı Seyit Ardıç, Merkez Bankası’nın sıkılaştırıcı para politikası uygulamalarının ekonomik aktivite üzerindeki etkisinin 3. çeyrekte henüz gözlemlenmediğini ifade ederek şöyle konuştu:

 “4. çeyrekte büyümede yavaşlama öngörmekteyiz. Yıllık bazda güçlü bir artış gösteren büyüme verileri, çeyreklik bazda değerlendirildiğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,3 artış ile yavaşlamanın başladığı sinyalini veriyor.”

ASO Başkanı Ardıç, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK), bu yılın üçüncü çeyreğine (temmuz-eylül dönemi) ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını değerlendirdiği bir açıklama yaptı.

İktisadi faaliyet kollarına göre büyüme verilerinin inşaatta yüzde 8,1, sanayide yüzde 5,7 artış olduğunu gösterdiğine dikkati çekeN ASO Başkanı Ardıç, “Sanayi sektörünün bir önceki çeyreğe göre daha iyi bir görünümde olması pozitif bir gelişmedir. Diğer taraftan büyümenin sürükleyicisi, depremden sonraki inşaat gelişmelerinin de etkisiyle inşaat sektörü olmuş, sanayi sektörü büyümesi, GSYH büyümesinin altında kalmıştır” ifadelerini kullandı.

“NET İHRACATIN BÜYÜMEYE KATKISI NEGATİFTİR”

Ardıç, gayrisafi sabit sermaye oluşumunda bir önceki yıla göre belirgin bir artış yaşandığını vurgulayan, “Bu artışta, ekonomi yönetiminin reel sektör yatırımlarını önceleyen politikalarının olumlu etkileri ve yine depremden sonraki inşaat hamlesinin etkileri mevcuttur. Diğer taraftan, bir önceki çeyreğe göre gayri safi sabit sermaye oluşumunun GSYH içindeki payının gerilemiş olması, ekonominin üretim tarafındaki yavaşlamaya işaret ediyor. Harcamalar bakımından değerlendirildiğinde, tüketim harcamaları bir önceki çeyreğe göre bir miktar azalmış olmakla birlikte, üçüncü çeyrekte de yüksek seyretmiştir. Büyümeye tüketimin ve ithalatın kaynaklık etmeye devam ettiğini görüyoruz. Net ihracatın büyümeye katkısı negatiftir. Bir önceki çeyreğe göre net ihracatın bir miktar düzeldiğini görüyoruz. Enflasyonla mücadelenin kararlı bir şekilde sürdürülmesini doğru buluyoruz. Bunun büyüme verileri üzerinde geçici etkileri olacaktır. Diğer taraftan, nitelikli üretimin, yatırımların ve ihracatın desteklenmesi ile büyümenin kalitesi ve sürdürülebilirliğinde önemli kazanımlar elde edilecektir” dedi.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Ankara Kahramankazan'da Filistin için yardım toplayan çocuklara ödül!

Ankara Kahramankazan'da Filistin için yardım toplayan çocuklara ödül!