Bakan Şimşek zorunlu afet sigortası döneminin başlayacağını duyurdu

Ülkemizde meydana gelen doğal afetlerden binlerce vatandaş etkileniyor. Doğal afetlerin etkilediği bölge ve vatandaşların ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten açıklama geldi. Bakan Şimşek, zorunlu afet sigortası döneminin başlayacağını duyurdu.

Bakan Şimşek zorunlu afet sigortası döneminin başlayacağını duyurdu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gündeme dair bir takım değerlendirmelerde bulundu. Bakan Şimşek, kısa süre sonra zorunlu afet sigortasının devreye alınacağını duyurdu. Bakan Şimşek, su sigorta ile sel, heyelan, fırtına, dolu, çığ ve orman yangınının da sigorta teminatına dahil edilmesinin planlandığını açıkladı.

Bakan Şimşek, zorunlu deprem ve ZAS'taki yeniliklere ilişkin değerlendirmede bulundu. Bakan Şimşek konuyla ilgili olarak, "Deprem teminatı için binalar, diğer afetler için ise binalar ve taşınır mallar teminat altına alınıyor." açıklamasına yer verdi.

BAKAN ŞİMŞEK AÇIKLADI:ZORUNLU AFET SİGORTASI GELİYOR

Zorunlu deprem sigortasının, 7,4 büyüklüğündeki 17 Ağustos 1999 tarihli Gölcük Depremi sonrasında bir kanun hükmünde kararnameyle getirildiğini hatırlatan Bakan Şimşek, bununla sivil konutların sigorta kapsamına alınması için zorunlu deprem sigortasının ihdas edildiğini ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun (DASK) kurulduğunu söyledi. Bakan Şimşek, doğa kaynaklı afet sayısındaki artışın thasarları artırdığına dikkati çekerek, "Ayrıca, deprem afetinde bina üzerinde yıkıcı hasarlarla karşılaşılmakla birlikte diğer doğal afetlerde yapısı gereği konuttan ziyade konut içindeki taşınır mallarda hasar oluşuyor. Bu durum, depremin yanı sıra diğer doğa kaynaklı afetler bakımından da sigorta himayesinin zorunlu tutulmasını ve teminatın kapsamına konuta ek olarak konut içindeki taşınır malların da eklenmesini gündeme getirdi." ifadelerini kullandı. Kısa sürede devreye alınacak ZAS ile ek olarak sel, heyelan, fırtına, dolu, çığ ve orman yangınının da sigorta teminatına dahil edilmesinin öngörüldüğünü ifade eden Bakan Şimşek, ''Hedefimiz, ZAS'ın haziran sonu itibarıyla devreye alınmasıdır." dedi. Bu çerçevede konuya dair ilerleyen günlerde yapılan çalışmaya ilişkin detayların paylaşılması beklenecek.

SONRAKİ HABER