ANASAYFA Ekonomi Bankalardaki altın hesaplarının Türk lirasına dönüştürülebilmesini içeren karar yayımlandı!

Bankalardaki altın hesaplarının Türk lirasına dönüştürülebilmesini içeren karar yayımlandı!

Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre bankalardaki altın hesaplarının kişinin talep etmesi halinde TL'ye dönüştürebilecekleri öğrenildi.
yazar
Sinem GÜVEN
Bankalardaki altın hesaplarının Türk lirasına dönüştürülebilmesini içeren karar yayımlandı!

1 Aralık tarihinde yayımlanan Resmi Gazete kararlarında göre Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ yayımlandı. Buna göre bankalardaki altın hesaplarının kişinin talep etmesi halinde Türk lirasına dönüştürebilecekleri ifade edildi.

ALTIN HESAPLARINDAN TÜRK LİRASI MEVDUAT VE KATILMA HESAPLARINA DÖNÜŞÜMÜN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ (SAYI: 2021/16)’DE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ (SAYI: 2023/35)

MADDE 1- 29/12/2021 tarihli ve 31704 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Sayı: 2021/16)’in 4 üncü maddesinin birinci ve beşinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve dördüncü fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.

“(1) Yurt içi yerleşik gerçek kişilerin 30/11/2023, yurt içi yerleşik tüzel kişilerin ise 31/12/2021 tarihi itibarıyla bankalarda mevcut olan altın hesabı, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm fiyatı üzerinden Türk lirasına çevrilir.”

“(5) Merkez Bankası, bankanın mevduat hesabına uygulayacağı asgari ve azami faiz oranlarını belirlemeye yetkilidir. Katılma hesabına sağlanacak getiriye ilişkin hususlar ise katılım bankacılığı esasları çerçevesinde Merkez Bankasınca belirlenir.”

MADDE 2- Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Tebliğ hükümlerini Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı yürütür.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartıalım *
AFAD duyurdu! Gece saatlerinde Antalya'da 3,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi

AFAD duyurdu! Gece saatlerinde Antalya'da 3,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi