ANASAYFA Ekonomi BDDK'dan konut kredisi kararı! Kredi sınırı muafiyeti getirildi

BDDK'dan konut kredisi kararı! Kredi sınırı muafiyeti getirildi

BDDK'dan konut kredisi kararı çıktı. BDDK tarafından açıklanan son dakika kararı ile ilgili olarak kredi sınırı muafiyeti getirildiği öğrenilirken detaylar da merak edildi.
yazar
Azra KOÇAK
İnternet Haber Editörü
BDDK'dan konut kredisi kararı! Kredi sınırı muafiyeti getirildi

Artan konut fiyatları vatandaşın nakde olan ihtiyacını artırırken nakit ihtiyaçlarını gidermek isteyen vatandaşlar da bankalardan kredi çekmek istiyor. Bankalarda kredi kullanımına sınır getirilirken Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), kentsel dönüşüm kapsamındaki riskli konutlar için yeni bir karar aldı. 

BDDK tarafından alınan kararda kentsel dönüşüm kapsamındaki riskli konutlar için kredi sınırı muafiyeti getirdiklerini açıkladı. 

BDDK'DAN KONUT KREDİSİ KARARI ÇIKTI

BDDK tarafından kamuoyunu bilgilendirmek üzere yapılan son dakika açıklamasında "24 Ağustos 2023 tarihli ve 10656 sayılı Kurul kararı kapsamında belirlenen azami kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı uygulaması ile 24 Ağustos 2023 tarihli ve 10655 sayılı Kurul kararı kapsamında belirlenen yüksek risk ağırlığı uygulanmasında yapılacak konut malikliği durumu değerlendirmesinde, tüketicinin kendisinin, eşinin veya 18 yaş altındaki çocuklarının malik olduğu tek bir konutun bulunması ve bu konutun 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında riskli yapı tespit edilmesi nedeniyle yıkılmış olması veya hakkında yıkım kararı alınması halinde, söz konusu konutun konut malikliği durumu değerlendirmesinde dikkate alınmamasına karar verilmiştir." ifadeleri yer aldı.

Söz konusu kararın ardından riskli konutlar için kredi sınırı kaldırılırken vatandaşın kredi çekmesinin önünün açılacağı belirtildi. 

Haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
MKE Ankaragücü - İstanbulspor maçının bilet fiyatları belli oldu

MKE Ankaragücü - İstanbulspor maçının bilet fiyatları belli oldu