ANASAYFA Ekonomi BOTAŞ açıkladı! Mart ayında doğal gaza zam gelecek mi?

BOTAŞ açıkladı! Mart ayında doğal gaza zam gelecek mi?

Bugün BOTAŞ tarafından yapılan son açıklama ile birlikte Mart ayında doğal gaza zam gelip gelmeyeceği konusunda bilgilendirmelere yer verildi.
yazar
Sinem GÜVEN
BOTAŞ açıkladı! Mart ayında doğal gaza zam gelecek mi?

Bugün Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ)'ın internet sitesinde yayımlanan tarife tablosuna göre, doğal gazda martta geçerli olacak mesken ve sanayi abonelerinin tarifesi ile elektrik üretim amaçlı tarife sabit kaldığı öğrenildi.

BOTAŞ MART AYI İÇİN DOĞAL GAZ TARİFESİNİ DUYURDU!

Mart ayına geldiğimiz bu dönemde doğal gaza zam uygulanıp uygulanmayacağı hakkında merak edilenlerin artmasının ardından BOTAŞ'ın resmi internet adresi üzerinden yapılan açıklama şu şekilde verildi;

"Kuruluşumuzun doğal gaz toptan satış fiyatları; piyasa koşulları, ülkenin ekonomik şartları, piyasa fiyat istikrarı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun tarife ile ilgili kararları ve maliyet unsuru olan alım - işletme giderlerindeki değişim dikkate alınarak mümkün olan en makul seviyede belirlenmekte ve tüketicilere sunulmaktadır. 

Bu kapsamda, Kuruluşumuz tarafından 01 Mart 2024 tarihinden itibaren geçerli olan Doğal Gaz Toptan Satış Fiyatlarında herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.

Household Energy Price Index (HEPI) fiyatları esas alındığında konutlarda, Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğal gaz fiyatı ülkemizde uygulanmaktadır."

Bu çerçevede yapılan duyuruya göre BOTAŞ'ın konut tüketicileri için dağıtım şirketlerine martta uygulayacağı satış fiyatı 1000 metreküp doğal gaz için 4 bin 80 lira olarak açıklandı.

Sanayi abonelerinin tarifesi, kademe 1 için 1000 metreküp doğal gazda 8 bin 549 lira, kademe 2 için ise 11 bin 374 lira olarak belirlendi.

Elektrik üretim amaçlı tarifede ise 1000 metreküp doğal gazın fiyatı 12 bin lira olarak duyuruldu.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Parmağı kopan bir kişi, ambulans helikopterle Ankara'ya yetiştirildi!

Parmağı kopan bir kişi, ambulans helikopterle Ankara'ya yetiştirildi!