ANASAYFA Ekonomi Çiftçilere mazot ve gübre desteği için uygulama esasları belirlendi!

Çiftçilere mazot ve gübre desteği için uygulama esasları belirlendi!

Ülkemizde bitkisel üretimi artırmak ve üretim maliyetlerinin karşılanmasına katkıda bulunmak amacıyla çiftçilere çeşitli destekler sağlanıyor. Çiftçilere sağlanacak desteklere ilişkin usul ve esaslar da belirlendi.
yazar
Azra KOÇAK
İnternet Haber Editörü
Çiftçilere mazot ve gübre desteği için uygulama esasları belirlendi!

Türkiye'de tarım ve hayvancılığın büyük bir önemi bulunuyor. Tarım ve hayvancılığın önemi giderek artarken üretimi ve üreticiyi desteklemek üzere de pek çok çalışmaya imza atılıyor. Hükümet ve çeşitli belediyeler tarafından desteklenen çiftçiler için yeni bir açıklama geldi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan "Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ" Resmi Gazete'de yayımlandı. Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ ile sağlanan desteklerin başvuru ve ödeme tarihlerinde değişikliğe gidildi.

MAZOT VE GÜBRE DESTEĞİ İÇİN UYGULAMA ESASLARI BELLİ OLDU

Resmi Gazete aracılığı ile duyurulan yeni kararla birlikte üretim yılı içinde Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ya da Örtüaltı Kayıt Sistemi'nde (ÖKS) kayıtlı olan ve desteklemelerden faydalanmak isteyen çiftçiler, tebliğde anılan yem bitkileri desteği için 1 Ocak 2023 tarihinden diğer desteklemeler için ise 28 Kasım 2023 tarihinden itibaren ÇKS ve ÖKS'ye kayıt oldukları il/ilçe müdürlüklerine şahsen veya yasal temsilcisi aracılığıyla başvuruda bulunabilecek.

Kamu veya kamu yararına çalışan kuruluşlarca çiftçilere dağıtılan üretim materyallerine yalnızca çiftçi katkısı oranında destekleme yapılacak. Bu ve benzeri durumlarda, kurumlara kesilmiş fatura ekinde ilgili çiftçi tarafından ödenen bedele karşılık gelen miktar bilgilerini gösteren ve ilgili kurum tarafından hazırlanmış liste çiftçinin dosyasına eklenecek.

MAZOT VE GÜBRE DESTEĞİNDE KRİTERLER BELİRLENDİ

Çiftçilere, 2023 üretim yılı içinde tarımsal üretimde bulunulan ÇKS'de kayıtlı tarım arazisi büyüklüğü dikkate alınarak mazot ve gübre desteklemesi yapılacak. Hesaplanan mazot ve gübre desteği, çiftçilerin Ziraat Bankasındaki hesaplarına mazot ve gübre alımında kullanılmak üzere tanımlanacak, nakdi ödeme yapılmayacak.

ekran-goruntusu-2023-11-28-101456.png

Mazot ve gübre desteğinden yararlanmak isteyen çiftçiler, taleplerini 29 Aralık tarihine kadar yazılı olarak bildirecek.

  • Kuru tarımda dane zeytine dekar başına 575 kilogram,
  • Zeytinyağına 115 kilogram,
  • Sulu tarımda dane zeytine 850 kilogram,
  • Zeytinyağına 170 kilogram verim miktarına kadar destekleme ödemesi yapılacak.

2016 üretim yılından başlamak üzere toplam 5 üretim yılı organik tarım veya iyi tarım uygulamaları destekleri ödemesinden faydalandırılan araziler, 2023 üretim yılında yetiştirilen ürünün bulunduğu kategoriye bakılmaksızın Tebliğ ekinde belirtilen "3. Kategori" birim fiyatı üzerinden desteklenecek.

Ormandan tahsisli arazilerde desteklere konu ve tahsis amacına uygun ürünlerin üretilmesi halinde, bu ürünlerin yetiştirildiği araziler 2023'te aynı kategori desteklerinden faydalandırılacak.

2021 yılı beyannamesine istinaden belgelendirilmiş sertifikalı veya standart fidan ve sertifikalı veya standart Antep fıstığı üretim materyali kullanıldığında 2022 yılında faturalandırılan fidanlarda bitki muayene raporu şartı aranmayacak. Bu yıl faturalandırılmış fidanların ise bitki muayene raporuna sahip olması gerekecek.

Desteklemelere ilişkin yapılan başvurularda hizmet bedelinin yatırıldığına dair makbuz veya alındı belgesini ibraz etmeyenler ile e-Devlet Kapısı üzerinden yapılan başvurularda hizmet bedelinin Ziraat Bankası tarafından destekleme ödemesi tutarından tahsil edilmesine dair taahhüdü onaylamayanlar, tebliğde anılan destekleme ödemelerinden faydalanamayacak.

Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında desteklenen ürünlerin ilgili Cumhurbaşkanı Kararı'nda belirlenen havzası dışında yetiştirilmesi durumunda mazot, gübre, fark ödemesi, sertifikalı tohum kullanım ve fındık alan bazlı gelir desteği ödemeleri yapılmayacak.

Haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartıalım *
Türk Telekom Slask Wroclaw’ı konuk ediyor

Türk Telekom Slask Wroclaw’ı konuk ediyor