ANASAYFA Ekonomi Devletten destek geldi! Bu kişilere 20 bin TL ödenek çıktı hemen başvurun

Devletten destek geldi! Bu kişilere 20 bin TL ödenek çıktı hemen başvurun

Bakanlık tarafından yapılan destek ödemeleri vatandaşların gündeminde yer alıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan destekler devam ederken bakanlığın 20 bin TL destek vereceği bir kalem daha belli oldu.
yazar
Azra KOÇAK
İnternet Haber Editörü
Devletten destek geldi! Bu kişilere 20 bin TL ödenek çıktı hemen başvurun

Türkiye'de ihtiyaç sahipleri için yapılan destek ödemeleri devam ederken bu desteklerle ilgili olarak merak edilenlere de yanıt aranmaya devam ediyor. Bakanlık tarafından ihtiyaç sahibi olarak belirlenen kişilere verilen destekler hız kesmeden devam ederken bu kez işe girecek vatandaşlar için bir destek duyurusu geldi. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının girişimiyle, yeni işe adım atan bireylere destek sağlanacağı ifade edildi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, sosyal yardım alıcılarına yönelik "İşe Başlama Yardımı"nın bu yıl artırıldığını duyurarak detayları da duyurdu.

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞINDAN İŞE BAŞLAMA YARDIMI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş'ın açıklamalarına göre, sosyal yardım alan bireyler için Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından sunulan mesleki eğitim, istihdam ve Toplum Yararına Program (TYP) desteği devam ediyor. Bu destek kapsamında, çalışabilir durumda olan sosyal yardım alıcılarına yönelik 2010 yılından bu yana iş imkanları sunuluyor. İŞKUR'a yönlendirilerek, aylık net asgari ücretin en fazla yüzde 10'u kadar "İşe Yönlendirme Yardımı" yapılırken "İşe Yönlendirme Yardımı", İŞKUR'un iş imkanlarına yönlendirdiği sosyal yardım alıcılarının iş görüşmesi ve başvuru/kabul aşamasındaki masraflarını karşılamak üzere aylık bir defaya kadar, yılda en fazla üç kez verilen desteğim miktarını da açıkladı.

"İşe Başlama Yardımı" olarak verilen yardım bu yıl 20 bin liraya yükseltildi. İŞKUR tarafından işe yönlendirilen sosyal yardım alıcıları, özel sektör işverenleri tarafından istihdam edildiklerinde, bir yıl boyunca sigorta primlerini karşılayarak destek veriyor. Bakan Göktaş, "İşe Yönlendirme" ve "İşe Başlama" yardımlarından faydalananların 12 ay boyunca şartlı eğitim ve sağlık yardımlarının kesilmediğini, ayrıca eğitim ve gıda yardımlarında da öncelik tanındığını belirtiyor. Yeni işe başlayan kişilere giysi, bakım ve diğer ihtiyaçları karşılama imkanı sağlanarak, işe başlama süreçlerinin sorunsuz geçmesine yardımcı olunuyor. 

İşe Başlama Yardımından yararlanmak isteyenler arasında, 18 - 55 yaş arasında olan ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından çalışabilir olarak değerlendirilen, İŞKUR'a yönlendirilen ve sosyal güvenceli bir işe yerleşen sosyal yardım alıcıları bulunuyor. Yardım başvuruları kaymakamlıklar aracılığıyla veya e-devlet üzerinden yapılabiliyor. Başvuru için kişilerin TC kimlik kartlarını yanlarında getirmeleri gerekiyor. Değerlendirme sonrasında başvuru sahipleri olumlu veya olumsuz sonuç hakkında bilgilendiriliyor ve sonuçlar e-devlet üzerinden takip edilebiliyor.

Haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Başkent kulüplerinden Ramazan Bayramı'na özel kutlama mesajı!

Başkent kulüplerinden Ramazan Bayramı'na özel kutlama mesajı!