ANASAYFA Ekonomi Kasım 2023 enflasyon rakamları belli oldu! Aralık ayında gıda ürünlerine uygulanacak zam oranı belli oldu mu?

Kasım 2023 enflasyon rakamları belli oldu! Aralık ayında gıda ürünlerine uygulanacak zam oranı belli oldu mu?

Kasım ayına ait enflasyon rakamları son dakika açıklandı. TÜİK tarafından 4 Aralık Pazartesi 2023 tarihinde açıklanan enflasyon rakamlarının belli olmasının ardından gıda ürünlerine uygulanacak olan zam miktarı merak edildi. Gıda ürünlerine gelecek zam merak edilirken hesaplamalar da yapıldı.
yazar
Azra KOÇAK
İnternet Haber Editörü
Kasım 2023 enflasyon rakamları belli oldu! Aralık ayında gıda ürünlerine uygulanacak zam oranı belli oldu mu?

Türkiye'nin gündeminde yer alan enflasyon verileri Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ilan edildi. Kasım ayı verileri 4 Aralık Pazartesi günü saat 10.00'da ilan edildi. 

Türkiye İstatistik Kurumu'nun kasım ayı enflasyon oranlarını açıkladığı verilere göre; yıllık olarak yüzde 61,98 artarken aylık artış yüzde 3,28 oldu. Verilerin açıklanmasının ardından gözler gıda fiyatlarında yüzde kaç oranında artış yaşanacağına çevrildi.

KASIM AYINDA GIDA FİYATLARI NE KADAR ARTTI?

4 Aralık Pazartesi günü açıklanan enflasyon rakamlarını gıda fiyatlarına nasıl yansıyacağını merak konusu olmaya devam ediyor. Kasım ayı enflasyon oranının açıklanmasının ardından gıda fiyatlarına yapılacak olan zam tutarı da belli oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından kasım ayı enflasyon rakamları belli oldu. TÜİK’e göre kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 37,54 ile konut oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 92,86 ile lokanta ve oteller oldu.

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE'deki değişim, 2023 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2,53, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 64,09, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 67,27 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 57,56 olarak gerçekleşti.

Haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *