Kirada yüzde 25 sınırı kalktı! Zam oranlarındaki yüksek değişimlere hazır olun!

2022 yılı Temmuz ayı itibariyle kiralarda yüzde 25'lik bir sınır getirilmişti. 1 Temmuz 2024 itibariyle bu sınırlama sona erdi.

Kirada yüzde 25 sınırının kalkması zam oranlarını yükseltti!

Kira zamlarına yüzde 25 zam uygulaması,1 Temmuz itibariyle sonlandı. Kayseri Emlakçılar Odası Başkanı Selim Atasoy, konu hakkında açıklamalarda bulundu.

2022 yılından bu yana uygulanan kira zamlarına yüzde 25 zam uygulamasının 1 Temmuz itibariyle sona ermesinin ardından, kiralara yapılacak zamlar TEFE-TÜFE ortalamasına göre yapılacak.

Kayseri Emlakçılar Odası Başkanı Selim Atasoy, mülk sahipleri ve kiracıların sıkıntı yaşamaması için orta yolu bulması gerektiğini anlattı. Atasoy, kira zamlarında yüzde 25 sınırının Temmuz ayı itibariyle sona erdiğini, bundan sonra yapılacak zamların TEFE - TÜFE oranına göre yapılacağını söyledi. Bu oranın geçtiğimiz ay yüzde 60 civarında olduğunu aktaran Emlakçılar Odası Başkanı Selim Atasoy, "2022 yılı Temmuz ayı itibariyle kiralarda yüzde 25'lik bir sınır getirilmişti. 2024 1 Temmuz itibariyle bu sınırlama bitti. Bundan sonraki yeni sistemde geçmişteki gibi TEFE-TÜFE oranının yıllık bazda ortalaması alınarak devam edecek. Şu anda Haziran ayı itibariyle baktığımız zaman bu oran yüzde 60 civarında kira artışları uygulamaya geçecek" diye konuştu.

Kirada yüzde 25 sınırı kalktı! Zam oranlarındaki yüksek değişimlere hazır olun!

"ORTA YOLU BULMAK ÖNEMLİ"

Selim Atasoy, mülk sahipleri ve kiracıların sorun yaşamaması için orta yolu bulmalarını tavsiye ederek, "Aslında geçmiş dönemden gelen sıkıntılardı. Rusya - Ukrayna Savaşı, pandemi süreci, deprem derken kira oranları hat safhada yükseldi. Devletimiz de buna düzenleme yaparak yüzde 25 sınırı getirdi. Bu da eski kiracı, yeni kiracı arasında ve mülk sahipleri arasında bir sıkıntı oluşturdu. Geçmişten oturan kiracılarda fazla artış olmayınca mülk sahipleri buna rıza göstermedi. Yeni kiraya tutanlar arasında da fiyat farkı olunca vatandaşlar arasında sıkıntılar oluştu. Bundan sonraki dönemde zaten geçmiş dönemde de TEFE - TÜFE ortalaması alınıyordu, vatandaşta bir alışmışlık vardı. Bir şekilde orta yol buluyorlardı. Bundan sonrasında da böyle bir anlaşma yoluna gidecekler" dedi. Kayseri Emlakçılar Odası Başkanı Selim Atasoy, "İnşallah mülk sahipleri kira oranlarını fazla yükseltmemeye, kiracılar da orta yolu bulmaya çalışır" ifadelerini kullandı.

Vatandaşlar ise gün geçtikte yapılan zamlara isyan ederek büyük zorluk yaşadıklarını belirtiyor.

Kaynak: İHA
SONRAKİ HABER