ANASAYFA Ekonomi Merkez Bankası şubat ayı faiz kararı açıklandı! TCMB politika faiz oranı son dakika belli oldu

Merkez Bankası şubat ayı faiz kararı açıklandı! TCMB politika faiz oranı son dakika belli oldu

TCMB, yılın ikinci faiz kararı için toplantısını gerçekleştirdi. Ocak ayı PPK toplantısı sonrası faiz kararı belli oldu. Son dakika olarak duyurulan faiz kararı ile piyasalar yeniden hareketlenirken vatandaşlar TCMB'nin faiz kararını merak etmeye başladı. Faiz kararı takip edilirken şubat ayı PPK tutanağı az önce yayımlandı.
yazar
Azra KOÇAK
İnternet Haber Editörü
Merkez Bankası şubat ayı faiz kararı açıklandı! TCMB politika faiz oranı son dakika belli oldu

Para piyasaları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanacak olan faiz kararına odaklandı. Döviz kuru ve altın piyasasında yaşanan hareketlilik hız kesmeden devam ederken vatandaşların meraklı bekleyişi de an itibariyle sona erdi. Yılın ikinci faiz kararı için gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanacak olan Para Politikaları Kurulu (PPK) faiz kararına çevrildi. 

Merkez Bankası'nın alacağı faiz kararı ocak ayında merak konusu olurken piyasaların izleyeceği grafik de piyasa takipçilerinin gündeminde yer aldı. Merkez Bankası'nın faiz kararı için PPK toplantısının sonucuna gözler çevrilirken yeni TCMB Başkanı Fatih Karahan başkanlığında gerçekleşen toplantının detayları merak konusu oldu. 

TCMB PPK ŞUBAT 2024 FAİZ KARARI AÇIKLANDI

TCMB PPK toplantısı sona ererken şubat ayı faiz kararı son dakika olarak duyuruldu. TCMB tarafından açıklanması beklenen Şubat 2024 Para Politikası Kurulu Toplantısı 22 Şubat Perşembe günü itibariyle sonuçlandı. TCMB, 22 Şubat Perşembe 2024 tarihi ile Para Politikası Kurulu toplantısı Fatih Karahan başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirdi. Kurul tarafından yapılan toplantı sonrasında TCMB, merakla beklenen faiz kararını PPK tutanağı ile kamuoyuna duyurdu. 22 Şubat Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Başkan Karahan'ın öncülüğünde bir araya geldi. Saat 14.00'da faiz kararı açıklanırken bir önceki faiz kararı merak edildi. 

Ocak ayında gerçekleştirilen PPK toplantısında politika faizi bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 42,5'tan yüzde 45 seviyesine yükseltilmesine karar vermişti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Fatih Karahan başkanlığında yaptığı birinci toplantısında faizi sabitlemeye karar verdi. 

TCMB tarafından alınan şubat  ayı enflasyon kararı son dakika olarak kamuoyuna duyuruldu. Buna göre TCMB tarafından yapılan açıklamada; ‘’Para Politikası Kurulu (Kurul) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 45 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.'' ifadeleri yer aldı.

Haberankara.com   

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Bakan Yerlikaya'dan Ankara dahil 10 ile Sibergöz-22 paylaşımı! 15 gözaltı

Bakan Yerlikaya'dan Ankara dahil 10 ile Sibergöz-22 paylaşımı! 15 gözaltı