ANASAYFA Ekonomi Merkez Bankası'nın kararını Özgür Demirtaş değerlendirdi! Lütfen bu hataya düşmeyin

Merkez Bankası'nın kararını Özgür Demirtaş değerlendirdi! Lütfen bu hataya düşmeyin

Milyonlarca kişinin beklediği Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Eylül ayı toplantısını yapan Para Puan Politikası (PPK), politika faizini 5 puan artışla yüzde 30'a çıkardı.
Merkez Bankası'nın kararını Özgür Demirtaş değerlendirdi! Lütfen bu hataya düşmeyin

Son enflasyon açıklamalarından sonra herkesin gündeminde olan faiz oranları Merkez bankası tarafından bugün açıklandı. Piyasaların dört gözle beklediği Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararı Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan tarafından imzalanan PPK toplantı tutanağı ile 5 puan artışla yüzde 30'a çıkarıldı.

screenshot-7-001.jpg

MB KARAR METNİ

Toplantı sonrası Merkez Bankası Para Puan Politikası' nın karar metninde şu ifadeler yer aldı, "Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar vermiştir. Enflasyon temmuz ve ağustos aylarında öngörülenin üzerinde gerçekleşmiştir.

Yurt içi talepteki güçlü seyir ve hizmet fiyatlarındaki katılık devam ederken, petrol fiyatlarındaki artış ve enflasyon beklentilerinde süregelen bozulma enflasyonda ilave yukarı yönlü baskı oluşturmaktadır.

Bu unsurlar, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki (Rapor) tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceğine işaret etmektedir. Son dönemde etkili olan ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar ile vergi düzenlemelerinin ise enflasyona önemli ölçüde yansıdığı ve aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüşün başlayacağı değerlendirilmiştir.

Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarının etkisiyle, dezenflasyonu 2024 yılında Rapor’daki patika ile uyumlu şekilde tesis etmekte kararlıdır."

EKONOMİSTLER MERKEZ BANKASI FAİZ ORANLARINI DEĞERLENDİRDİ

Merkez Bankası'nın açıklamalarından hemen sonra ekonomistler değerlendirmelerde bulundu. Daha önce bulunduğu tahminlerde haklı çıkan Ekonomist Özgür Demirtaş Merkez Bankasını tebrik ettiğini söyleyerek "Daha çok yolumuz var" dedi.

screenshot-8-001.jpg

Demirtaş'ın sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamaya şu şekilde, "Merkez bankasını kararından dolayı tebrik ederim. Bu kararların devamını dilerim. Ayrıca ilk dakikalarda dövize sert müdahale yapmadıkları için de tebrik ederim. Daha çok yolumuz var."

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Ankara'da fabrika yangınında kardeşini kaybeden ağabey, işletme sahiplerine tepki gösterdi!

Ankara'da fabrika yangınında kardeşini kaybeden ağabey, işletme sahiplerine tepki gösterdi!