ANASAYFA Ekonomi TCMB Başkanı Karahan'dan enflasyon mesajı! Sıkı parasal koşulları sürdüreceğiz

TCMB Başkanı Karahan'dan enflasyon mesajı! Sıkı parasal koşulları sürdüreceğiz

Türkiye'de enflasyonla mücadele devam ediyor. Enflasyonla mücadele kapsamında birbirinden yeni adımlara imza atılırken yapılan son değerlendirme de TCMB Başkanı Fatih Karahan'dan geldi.
yazar
Azra KOÇAK
İnternet Haber Editörü
TCMB Başkanı Karahan'dan enflasyon mesajı! Sıkı parasal koşulları sürdüreceğiz

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Dr. Fatih Karahan, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar ve TBB Yönetim Kurulu ile bir araya geldi.  Enflasyonla mücadele kapsamına önemli mesajlar veren TCMB Başkanı Karahan'ın gerçekleştirdiği görüşmeye dair detaylar da merak konusu oldu.

TBB’de gerçekleşen mutat toplantının gündemini, bankacılık sektörünün durumu, enflasyon görünümü ve para politikasındaki son dönem gelişmeler oluşturdu. TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, TCMB ile iletişimin çok iyi bir düzeyde olduğunu belirterek görüşmeden duyulan memnuniyeti dile getirdi.

TCMB BAŞKANI KARAHAN'DAN ENFLASYON MESAJI

TTB yönetimi ile yapılan görüşmeye ilişkin TCMB Başkanı Karahan'dan açıklama geldi. Bu çerçevede "Başkan Çakar, Sayın Başkandan para politikası uygulamalarına ilişkin değerlendirmelerini dinlediklerini ve kendisine ve ekibine sektörel gelişmelere dair güncel bilgi sunduklarını ifade etmiştir. 

Başkan Çakar, toplumsal refah artışı ile kapsayıcı ve sürdürülebilir büyüme için kritik önemde olan enflasyonla mücadeleye olan desteklerini vurgulamış ve Türkiye ekonomisinin geleceğine ilişkin beklentilerinin olumlu yönde seyrettiğini belirtmiştir.'' denildi. Açıklamanın devamında ise ‘’Başkan Karahan, 2024 yılının ikinci yarsında dezenflasyonun tesis edileceğini vurgulamıştır. 

Piyasa mekanizmasının işlevselliği ve makro finansal istikrara yönelik uygulamaların teknik ayrıntılarına değinen Başkan Karahan, “Dezenflasyona yönelik adımlarımızın finansal koşullara, talebe ve fiyatlama davranışlarına yansıyacağını öngörüyoruz. Aylık enflasyonun ana eğilimini belirgin ve kalıcı bir şekilde düşürecek sıkı parasal koşulları sürdüreceğiz. Para politikasındaki kararlı duruşumuz, hedeflediğimiz dezenflasyon patikasına başarıyla ulaşmamızı sağlayacaktır” değerlendirmelerinde bulunmuştur." denildi. 

Öte yandan sıkı para politikasına devam mesajı da dikkati çekti. 

Haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Sağlık Bakanlığı kura çekimi yapıldı mı? Sağlık bakanlığı İŞKUR 8 bin işçi alımı ne zaman

Sağlık Bakanlığı kura çekimi yapıldı mı? Sağlık bakanlığı İŞKUR 8 bin işçi alımı ne zaman