TÜİK Mayıs 2024 verilerini açıkladı! Tüketici güven endeksi arttı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ekonomik veriler açıklanmaya devam ediyor. TÜİK son olarak mayıs ayına ilişkin tüketici güven endeksi verilerini açıkladı.

TÜİK Mayıs 2024 verilerini açıkladı! Tüketici güven endeksi arttı

ANKARA (AA) - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), aylık olarak ekonomik verileri kamuoyunun bilgisine sunuyor.

TÜİK tarafından açıklanan çeşitli veriler vatandaşların gündeminde yer alırken bu verilerle ilgili son olarak Tüketici Güven Endeksi açıklandı. TÜİK, mayıs ayına ilişkin tüketici güven endeksi verilerini açıkladı.

TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ MAYISTA AYLIK BAZDA YÜZDE 0,1 ARTTI

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliğiyle yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi sonuçları açıklandı. Buna göre tüketici güven endeksi mayıs ayında nisan ayına kıyasla yüzde 0,1 arttı. Geçen ay 80,46 olan endeks, bu ay 80,51 oldu.

Mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksi, nisanda 65 iken mayısta yüzde 0,4 artışla 65,3'e çıktı.

TÜİK Mayıs 2024 verilerini açıkladı! Tüketici güven endeksi arttı

Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi endeksi, nisanda 82,9 iken mayısta yüzde 0,01 azalışla 82,8 olarak tespit edildi.

Geçen ay 78,1 olan gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi endeksi, yüzde 0,2 yükselişle bu ay 78,3 olarak kayıtlara geçti.

TÜİK Mayıs 2024 verilerini açıkladı! Tüketici güven endeksi arttı - Resim : 2

Gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi ise nisanda 95,8 iken mayısta yüzde 0,3 azalarak 95,6 oldu.

Tüketici güven endeksi, mayıs ayında artarken gözler şimdi de haziran ayı verilerine çevrildi.

Haberankara.com

SONRAKİ HABER