ANASAYFA Ekonomi Türk-İş Eylül 2023 açlık sınırını açıkladı! 4 kişilik ailenin açlık sınırı asgari ücreti geçti

Türk-İş Eylül 2023 açlık sınırını açıkladı! 4 kişilik ailenin açlık sınırı asgari ücreti geçti

Türk-İş tarafından aylık olarak açlık ve yoksulluk sınırı verileri açıklanmaya devam ediyor. Buna göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı asgari ücreti geçti. Rakamların yükselişi dikkati çekerken vatandaşlar da artan fiyatlara tepki gösterdi.
yazar
Azra KOÇAK
EDİTÖR
Türk-İş Eylül 2023 açlık sınırını açıkladı! 4 kişilik ailenin açlık sınırı asgari ücreti geçti

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), dört kişilik ailenin aylık gıda harcaması tutarı olan açlık sınırını açıkladı. Aylık olarak açıklanan veriler yükseliş grafiğini sürdürürken 4 kişilik ailenin açlık sınırı da asgari ücret rakamını solladı.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Eylül 2023 dönemine ilişkin 'Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması'nın sonuçlarını açıkladı. Açıklanan verilerdeki artışlar dikkat çekti. Dört kişilik bir ailenin aylık mutfak harcamasını kapsayan açlık sınırı bir ay içinde bin 136 TL artarak 13 bin 334 TL'ye, yoksulluk sınırı ise bir ayda tam 3 bin 700 TL artarak 43 bin 433 TL'ye yükseldi.

EYLÜL 2023 AÇLIK SINIRI 13 BİN TL’Yİ, YOKSULLUK SINIRI 43 BİN TL’Yİ AŞTI

TÜRK-İŞ, Eylül 2023 açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıkladı. Buna göre;

Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 13 bin 334 lira 13 kuruşa yükseldi. Açıklanan rakama göre açlık sınırı bir önceki aya göre bin 136 TL artış gösterdi.

Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık gibi ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı yani yoksulluk sınırı ise 43 bin 433 lira 65 kuruşa ulaştı. Açıklanan yoksulluk sınırı verileri ise bir önceki aya göre 3 bin 700 TL yükseldi.

Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti ise aylık 17 bin 336 lira 25 kuruşa yükseldi. Bu maliyet ağustos ayında 15 bin 813 lirayken bir aylık artış bin 523 lira olarak kayıtlara geçti.

Eylül 2023 itibariyle 11 bin 402 TL olan asgari ücret açlık sınırının neredeyse 2 bin lira altında kalırken yoksulluk sınırı da asgari ücretin 3,8 katı olarak gerçekleşti.

''HAYAT PAHALILIĞI DAYANILMAZ SEVİYEDE''

Türk-İş açıklanan verilerin ardından bir açıklamaya yer verdi. Türk-İş tarafından yapılan açıklamada, “Başta iktisaden dar ve sabit gelirlileri olmak üzere, toplumun tüm kesimlerini etkileyen ve halkın en temel sorunu olarak nitelenebilecek enflasyon, resmi verilerin ötesine geçen bir gerçeklikle günlük yaşam üzerinde etkili olmaya devam etmektedir. Emeğin milli gelirden aldığı payın giderek gerilemesinin bir sonucu olarak yoksul daha da yoksullaştı. Bu süreçte, artan ücret gelirine rağmen devam eden yüksek fiyat artışları hayat pahalılığını dayanılmaz noktalara taşıdı. Özellikle dolaylı vergilerdeki artış, gelir vergisinde bu aylarda giderek yükselen oranlar ücretli çalışanların gelirlerini daha da aşındırdı. Uygulanması gereken gelir politikasında esas olması gereken, gelirlerin gerçek enflasyon seviyesinden daha fazla artması ve insana yakışır yaşam koşullarını sağlayacak düzeyde harcamayı karşılayacak seviyede refahın adil paylaşılmasıdır.” ifadeleri kullanıldı.

Türk-İş verilerine göre, mutfak enflasyonundaki değişim Eylül 2023 tarihi ile şöyle açıklandı;

Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 9,31 oranında gerçekleşti. Sekiz aylık değişim oranı ise yüzde 64 olarak tespit edildi. Son on iki ay itibariyle değişim oranı yüzde 84,04 oldu. On iki aylık ortalamalara göre değişim oranı ise yüzde 106,21 olarak hesaplandı. Araştırmaya göre, süt, yoğurt, peynir grubunda; bir ayda süt ortalama yüzde 8 zamlanırken, peynir fiyatlarının sınırlı düzeyde gerilediği, yoğurt fiyatının ise sınırlı düzeyde arttığı belirtildi.

Haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Keçiören'de lunapark çocukları eğlendirmeye devam ediyor

Keçiören'de lunapark çocukları eğlendirmeye devam ediyor