TÜVTÜRK'ten araç sahiplerine komisyon açıklaması

Araç muayene sistemi olan TÜVTÜRK, milyonlarca otomobil sahibinin merak ettiği 'komisyon' sorusunu yanıtladı. TÜVTÜRK, araç muayene ücret bedellerinin ödenmesinde banka kartı ve kredi kartıyla yapılan ödemelerde, muayene ücreti haricinde komisyon alındığı iddialarına yanıt verdi.

TÜVTÜRK'ten araç sahiplerine komisyon açıklaması

TÜVTÜRK bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada yer alan "TÜVTÜRK'ün kredi kartı komisyonu aldığına" dair haberlere ilişkin kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklaması yaptı.

TÜVTÜRK, araç muayene ücret bedellerinin ödenmesinde banka ve kredi kartıyla yapılan ödemelerde, muayene ücreti haricinde komisyon alındığı iddialarına açıklık getirdi.

TÜVTÜRK KARTLI ÖDEMELERDE KOMİSYON ÜCRETİ ALIYOR MU?

TÜVTÜK tarafından yapılan açıklamaya göre, araç muayene ücretlerinin 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 35'inci maddesine göre 2004'te belirlendiği, o tarihten itibaren her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan Yeniden Değerleme Oranında artırılmak suretiyle düzenlendiği ifade edildi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve TÜVTÜRK arasında 2007 tarihinde imzalanan imtiyaz sözleşmesi uyarınca, TÜVTÜRK tarafından verilen araç muayene hizmetlerine ilişkin ücret, nakit olarak tahsil edilirken, elde edilen gelirlerin yüzde 50'si doğrudan hazineye, ödenen diğer vergi ve harçlarla birlikte toplam cironun yüzde 69'u ilgili kamu idarelerine aktarıldığı bilgisine yer verildi.

TÜVTÜRK'ten araç sahiplerine komisyon açıklaması

Ayrıca gelen yoğun talep üzerine, araç muayene istasyonlarında nakit ödemeye alternatif olarak kredi kartıyla ödeme imkanının 2021 yılı itibarıyla hizmete sunulduğu belirtildi. TÜVTÜRK, yaptığı resmi açıklamada "Kredi kartı veya banka kartı ile yapılan ödemeler, 6493 sayılı Kanun ve ilgili mevzuat uyarınca, müşterilerimize tek seferlik ödeme hizmeti sunan bir hizmet sağlayıcı firma üzerinden gerçekleştirilmekte ve sunulan tek seferlik ödeme hizmeti karşılığında, hizmet sağlayıcı firma tarafından müşterilerimizden bir 'hizmet bedeli' tahsil edilmektedir.

TÜVTÜRK olarak tarafımızca araç muayene ücret bedellerinin ödenmesinde alternatif ödeme aracı olarak sunulan banka kartı ve kredi kartı ile yapılan ödemelerde, muayene ücreti haricinde herhangi bir ek ücret alınmamaktadır. Basında yer alan 'TÜVTÜRK'ün kredi kartı ile yapılan ödemelerde komisyon aldığına' dair haberler gerçeği yansıtmamaktadır, kamuoyunun bilgilerine sunulur." ifadelerine yer verdi. Bu çerçevede TÜVTÜRK, araç muayene ücret bedellerinin ödenmesinde banka kartı ve kredi kartıyla yapılan ödemelerde, muayene ücreti haricinde herhangi bir ek ücret alınmadığının iddiaların da asılsız olduğunun altını çizdi.

SONRAKİ HABER