ANASAYFA Gündem Açık liseye geçişler büyük oranda azaldı

Açık liseye geçişler büyük oranda azaldı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2023-2024 yılı yönetmeliğinde yaptığı değişiklikler açık liselere geçişleri yüksek oranda azalttı.
yazar
Haber Merkezi
Açık liseye geçişler büyük oranda azaldı

MEB'in düzenlediği yeni yönetmeliğin ardından 2022-2023 eğitim öğretim yılında örgün ortaöğretim kurumlarından açık öğretim lisesine geçiş yapan öğrenci sayısı 437 bin 169 iken 2023-2024 eğitim öğretim yılı birinci döneminde 55 bin 920 oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Eylül ayında Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde değişiklik yaparak açık öğretim liselerine geçişe sınırlama getirmesinin ardından örgün eğitimden açık liseye kaydını aldıran öğrencilerin sayısında düşüş yaşandı.

3014-ib-diplomasi-veren-liseler-jpg-rl6wykyawt.jpg

AÇIK LİSEYE GEÇİŞLER YÜZDE 70 AZALDI

Bakanlıktan edinilen bilgilere göre, geçen yıl 437 bin 169 öğrenci, örgün eğitimden açık liseye kaydını aldırdı. Düzenleme sonrası bu yılki sayı 55 bin 920 oldu. Buna göre genel kayıt oranları neredeyse yüzde 70’in üzerinde azalmış oldu.

ÖĞRENCİLERİN OKULU TERK ETMEMESİ İÇİNDE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Bunların yanı sıra MEB okul terki riski taşıyan öğrencilerin okulu terk etmemesi için de çalışıyor. Devamsızlık ve erken okul terki riski taşıyan öğrencilerin devam ettiği okullara yönelik kurumsal kapasite geliştirme ve farkındalık arttırma çalışmaları devam ediyor.

konyanin-en-iyi-liseleri-aciklandi-bakin-hangi-lise-ilk-sirada-hkx6.jpg

Bu kapsamda okullarda önleme müdahale komisyonları kuruldu. Ayrıca görsel sanatlar, müzik, drama, performans sanatları, atölye çalışmaları, telafi, yetiştirme sınıfları ve öğrenciler için mentorluk hizmetleri gibi okul içi ve okul dışı eğitim etkinliklerinden oluşan entegre bir önleme, müdahale ve telafi modeli geliştirme çalışmaları içerisinde.

ERKEN UYARI SİSTEMİ İLE EĞİTİM SÜRDÜRÜLEBİLİR KILINACAK

Ortaöğretim çağ nüfusunda okullaşmayan tüm gençlere ulaşılarak şartlarına uygun okullaşma seçeneklerinden faydalanmaları sağlanıyor.

screenshot-3.jpg

Bu kapsamda tüm eğitim kademelerinde okuldan erken ayrılma riski taşıyan öğrencilerin erken tespitini kolaylaştırmak için çoklu veri noktaları kullanan bir erken uyarı sistemi geliştiriliyor. Bakanlık bu uygulama ile eğitim çağ nüfusundaki tüm çocukların eğitimle buluşmalarını sürdürülebilir kılmayı amaçlıyor.

haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
ABB PORTAŞ Dikmen Vadi Konutları 1 milyon 930 bin TL'den satılmaya devam ediyor

ABB PORTAŞ Dikmen Vadi Konutları 1 milyon 930 bin TL'den satılmaya devam ediyor