Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı genç kadınlara destek olmayı sürdürüyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı genç kadınlara destek olma kapsamında projelerine devam ediyor. Bakan Mahinur Özdemir Göktaş, konuya yönelik açıklamalar yaptı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı genç kadınlara destek olmayı sürdürüyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Mahinur Özdemir Göktaş, güçlü kadın, güçlü aile, güçlü Türkiye hedefiyle, kadın girişimciliğinin teşvik edilmesi ve desteklenmesi amacıyla büyük bir kararlılıkla çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, bu kapsamda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan “Kadın Girişimciliğinin Geliştirilmesine Yönelik İş Birliği Protokolü” ile kadın girişimciliğinin geliştirilmesi ve kadınların gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarının kolaylaştırılmasına yönelik iş birliği yaptıklarını anımsattı.

“EĞİTİM ÇALIŞMALARINI TEK BİR PLATFORMDA TOPLADIK”

Göktaş, “Türkiye'de kadın girişimci sayısını artırmayı, mevcut kadın girişimcilerin güçlendirilmesini hedefliyoruz. Bu kapsamda bakanlık olarak girişimci olan ve girişimci olmayı hedefleyen kadınlar için eğitim, araştırma, finansal destek ve mentorluk çalışmalarını tek bir platformda topladık. Kadın girişimciler ihtiyaç duydukları bilgi ve desteklere https://kadingirisimci.gov.tr/ web sitemiz üzerinden ulaşıyor” ifadelerini kullandı.

Web sitesinde kadın girişimciliği alanında kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve uluslararası kuruluşlar tarafından sunulan hizmetlerin yer aldığını belirten Göktaş, şunları söyledi:

“Kadın girişimciler destek ve teşvikler başlığı altında, bakanlıklar, Kredi Garanti Fonu, bankalar, kalkınma ajansları gibi kurum ve kuruluşlar tarafından sunulan destek ve teşviklere kolayca ulaşabiliyor. Ayrıca Bakanlığımız ve Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğinde yürüttüğümüz 'Kadınların Kooperatifler Yoluyla Güçlendirilmesi Projesi' kapsamında kadın kooperatiflerinin ve ürünlerinin tanıtımı başta olmak üzere kooperatifler arasında iş birliği ağı oluşturmalarına destek olan 593 kadın kooperatifinin kayıtlı olduğu Kadın Kooperatifleri Web Portalına (www.kadinkoop.org) da erişerek, kadın kooperatiflerinin çalışma alanlarına ilişkin bilgi sahibi oluyor. Kadın girişimcilerimiz yine web sitesi üzerinden Bakanlığımızca yürütülen 'Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Projesi' kapsamında oluşturulan dijital portaldaki (www.geleceginikurangenckadinlar.org) fırsatlar haritasında iş, staj, eğitim ve girişim desteklerinden yararlanıyor. Asistan desteği ile yapay zekanın avantajlarından faydalanarak sorularını yazıp, ihtiyaç duydukları bilgiye daha kısa sürede ulaşabiliyor.”

Kaynak: Haberankara.com
SONRAKİ HABER