ANASAYFA Gündem Alarm verilen o 23 ilde milyonlar yaşıyor! Dışarı çıkın çıkmayın önleminizi alın!

Alarm verilen o 23 ilde milyonlar yaşıyor! Dışarı çıkın çıkmayın önleminizi alın!

Hava durumuna ait veriler vatandaşların yakın takibinde yer alıyor. Hava durumu verileri yayımlanmaya devam ederken bu kez kritik bir uyarıya yer verildi. 23 il için uyarı yapılırken bu illerde yaşayan vatandaşların dikkatli olmaları istendi.
yazar
Azra KOÇAK
İnternet Haber Editörü
Alarm verilen o 23 ilde milyonlar yaşıyor! Dışarı çıkın çıkmayın önleminizi alın!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından yapılan hava durumu değerlendirmeleri vatandaşların yakın gündeminde yer alıyor. MGM tarafından yapılan değerlendirmelerin ardından hava durumuna ait uyarılar da peş peşe yapılırken bu kez 23 ilde alarm verildi. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan son dakika uyarısı ile harita güncellendi. 23 kentte yeniden alarm verildiği sıralarda Bodrum’da saatteki hızı 75 kilometreyi aşan kuvvetli fırtına etkili oldu. Karaya vuran dalgaların boyu 3 metreyi aşarken tüm yurtta bu hafta hem sıcaklıkların düşeceği hem de sağanak ve kar yağışının etkili olacağı bildirildi. 

YURT GENELİNDE DE HAVA SICAKLIKLARI DÜŞÜYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, ülkemizin batı kesimlerinin yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz ile Ankara, Düzce, Zonguldak, Bartın, Bolu ve Eskişehir çevrelerinin sağanak yağışlı, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz kıyılarının yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. 

Yağışların Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ile Antalya ve Isparta çevreleri ve Burdur'un doğu kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor. İç ve doğu kesimlerde pus ve yer yer sis bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunuyor. Hava sıcaklığının ülkemiz genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin edilirken rüzgarın genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara, Ege ile Batı Akdeniz'de güneyli yönlerden yer yer kuvvetli, Kıyı Ege'de yer yer fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. 

MGM 23 İLDE UYARI VERDİ

AKOM sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada,  “Kıyı Ege ve Marmara’nın Batısında Kuvvetli Yağış Bekleniyor! 11 Şubat Pazar günü, gece saatlerinden sonra Çanakkale ile Balıkesir’in batı ilçelerinde; 12 Şubat Pazartesi günü, sabah saatlerinden itibaren Edirne ve Kırklareli çevrelerinde, öğleden sonra İzmir ve Aydın çevreleri ile Manisa’nın batısında kuvvetli; Balıkesir’in batı ilçeleri, Çanakkale’nin güneydoğusu ile Muğla’da çok kuvvetli ve yer yer şiddetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Vatandaşlarımızın kuvvetli yağışlarla birlikte sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yerel dolu yağışı, kıyı kesimlerde hortum riski, çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olmasını önemle hatırlatıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Edirne, Erzurum, Giresun, Hakkari, İzmir, Kars, Kırklareli, Manisa, Muğla, Muş, Rize, Trabzon, Van, Şırnak, Ardahan, Ağrı, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bitlis, Çanakkale, Iğdır  Öte yandan yarın için “Antalya, Aydın, Manisa, Muğla” için sarı ve turuncu uyarı yapıldı. 

Haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *