Çankırı’da arıcılara hibe desteği yapıldı

Çankırı’da arıcılara yüzde 70 kapsamında hibe desteği yapıldı. Hibe desteği Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce yapıldı.

Çankırı’da arıcılara hibe desteği yapıldı

Çankırı'da Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce yürütülen proje kapsamında arıcılara yüzde 70'i hibe olan 2,3 milyon liralık ekipman dağıtıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce yürütülen Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi kapsamında "Arıcılık Ekipman Paketi" hibe teslim töreni gerçekleşti.

Tarım ve Orman İl Müdürü Hüseyin Düzgün, il müdürlüğünün atölye binasının bahçesinde düzenlenen törendeki konuşmasında, Çankırı'nın diğer iller gibi kaliteli, verimli topraklara sahip bir il olmadığını belirtti.

Yokların arkasına sığınarak geri durmadıklarını, var etmek için çabaladıklarını belirten Düzgün şunları söyledi:

"240 bin hektarlık tarım alanında belki sulanan arazilerimiz yüzde 10 gibi düşük seviyede kalsa da toprağımızın kalitesi birinci sınıf olmasa da üretimin her dalında olan bir iliz. 'Meyvesinden sebzesine, tahılından endüstri bitkilerine her üretimde varız' diyecek bir iliz. Bu manada üretmeye devam ediyoruz."

“24 ÜRETİCİMİZE BALIN İŞLENMESİNDE KOLAYLIK SAĞLADIK”

Çankırı özelinde bireysel projeler yaptıklarını dile getiren Düzgün, "Bu proje ile yaklaşık 2,3 milyon liralık kaynak ayırarak 24 üreticimize bal süzme makinesi, dinlenme kovanı, sır alma tezgahı, polen tuzaklı arı kovanı olmak üzere paket şeklinde proje yaptık. Küçük çapta yetiştiricilik yapanların işini büyütmesi, kendine tezgah oluşturması ya da bu işi büyük yapanların yeniliği alarak ürettiği balın işlenmesinde kolaylık sağlanması için proje yaptık." ifadelerini kullandı.

Çankırı Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Tamer de arıcılığın modernleşmesinin temel taşından olan malzemeleri Çankırılı arıcılara kavuşturmanın sevinci ve heyecanını yaşadıklarını belirtirken balın her derde şifa olduğunun altını çizerek ekipmanların arıcılara ulaştırılmasında emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Kaynak: Anadolu Ajansı
SONRAKİ HABER