Çankırı’da görme engelli bir çiftçi koyunlarla türkü korosu kurdu

Çankırı’nın Kızılırmak ilçesindeki Kahyalı köyü, Doğan Yurt sayesinde renkli anlara sahne oluyor. Çankırı’da yüzde 100 görme engelli çiftçinin bağlama çalarken koyunlarının eşlik etmesi görenlerin yüzünü güldürüyor.

Çankırı’da görme engelli bir çiftçi koyunlarla türkü korosu kurdu

Çankırı’nın Kızılırmak ilçesindeki bir köyde çiftçilik yapan görme engelli Doğan Yurt, bağlama çalarak koyunlarıyla birlikte türkü söylüyor.

Çankırı’nın Kızılırmak ilçesine bağlı Kahyalı köyünde çiftçilik yapan yüzde yüz görme engelli Doğan Yurt, Ankara’da aldığı koro eğitiminin anısını koyunları ile yaşatıyor. Aklına koyunları ile koro yapmak gelen çiftçinin söylediği türküye kuzular ‘meleyerek’ eşlik ediyor. Köyde hayvanlarla vakit geçirmek için bulduğu farklı yöntemle eğlenen Yurt, kendisinin "me" sesinin çıkardığında koyunların da eşlik ettiğini belirtti.

“AMAN MOR KOYUN DERKEN ME’LİYORLAR”

Koyunların kendisine eşlik ettiğini söyleyen Çiftçi Doğan Yurt, “Türk halk müziğine çok meraklı olduğum için çeşitli korolarda bulundum. Yalnız köyde yapacağım bir şey yok diye araştırma içerisine girdim. Koyunların da kuzulama zamanıydı, onlarla yapmak istedim. Sazı elime aldım, içlerine oturdum. Ben çaldım, onlar söyledi. ‘Aman mor koyun me’ler gelir’ derken, ‘me’ dediğim zaman onlar da sanki beni dinliyormuş, anlıyormuş gibi ‘me’ diye eşlik etti. Ortaya da çok güzel bir görüntü çıktı” şeklinde koyunlarla olan renkli anlarını paylaştı.

Kaynak: İHA
SONRAKİ HABER