ANASAYFA Gündem Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz emekli maaşı zamları ile ilgili açıklama yaptı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz emekli maaşı zamları ile ilgili açıklama yaptı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz milyonlarca emeklinin merakla beklediği emekli maaşı ile ilgili açıklama yaptı.
yazar
Haber Merkezi
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz emekli maaşı zamları ile ilgili açıklama yaptı

Son zamanlarda gündemden düşmeyen emekli ve memur maaşı zamlarına ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 2024 yılı enflasyon tahminlerini açıklayarak, yıl sonuna işaret etti. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cevdet Yılmaz, çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanacağını söyledi.

616x321-ruyada-kagit-para-gormek-ne-anlama-gelir-1539758649233.jpg

Yılmaz, "İşçi emeklileri, Bağ-Kur emeklileri ve asgari emekli aylığı alanlara ilişkin oransal artışlar ve enflasyon farkı olacak. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın talimatıyla bu kesimlere dönük dengeleyici bir çalışmayı sürdürüyoruz.

Çalışmayı yıl sonuna kadar tamamlayarak emeklimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Düşük alanları destekleyici mahiyette bir yaklaşımımız olacak" diye konuştu.

screenshot-19.jpg

"SENDİKALARLA UZLAŞMADAN BİR ADIM ATMAYACAĞIZ"

Kıdem tazminatı düzenlemesine ilişkin soru üzerine ise Yılmaz, "Şu anda bir çalışmamız yok. Sendikalarla oturup uzlaşmadan, anlaşmadan bir anlayış birliği oluşturmadan bu konularda hiçbir zaman bir adım atmadık, atmayacağız" dedi.

"Enflasyonun yönünü tekrar aşağı doğru çevirmesi ne zaman mümkün olacak?" sorusuna Yılmaz, şu yanıtı verdi:

fewfewf-1-690x450-001.jpg

"Şu anda bir geçiş sürecindeyiz, politikalarda birtakım güncellemeler oldu. Yeni bir dönem başladı. Enflasyonla mücadele de bu dönemin hakikaten en temel önceliklerinden bir tanesi.

Geçici olarak enflasyonda bir yükseliş var bu geçiş döneminin şartlarından kaynaklanan. Kurda ciddi bir hareketlilik oldu biliyorsunuz. Maaş ve ücretlerde ciddi artışlar oldu.

Diğer taraftan enerji fiyatlarında dünyada beklentilerin aksine bir yükseliş gerçekleşti. O da doğrudan zaten biliyorsunuz etkiliyor birtakım kalemleri.

Bunun dışında bütçe açığını aşağı çekebilmek için birtakım tedbirler aldık doğrusu onların da enflasyona geçici olarak olumsuz yansımaları da oldu. Bütün bunları bir araya getirdiğiniz zaman geçici bir artış söz konusu. Ama bir taraftan da güncellenmiş bir politikalar, kararlı uygulamalar var.

Belirsizliklerin azaldığı yeni bir döneme girmiş durumdayız.

Dolayısıyla bir süre sonra bu geçici yükseliş yerini düşüşe bırakacaktır. Aylık bazda düşüşleri daha erken göreceğiz. Bu sene sonuna doğru, gelecek senenin başlarında bu aylık bazdaki gelişmeleri göreceğiz. Yıllık bazdaki gelişmeleri ise daha çok 2024'ün ortaları gibi görmüş olacağız. Çünkü bir baz etkisi oluştu. Bu temmuz, ağustosta ciddi bir yükseliş oldu. Bundan sonraki aylarda öyle bir artış beklemiyoruz doğrusu."

screenshot-22.jpg

SENEYE BU ZAMANLAR YÜZDE 33 OLMASINI TAHMİN EDİYORUZ

Yılmaz, "Seneye bu vakitler kaç olur mesela enflasyon?" sorusuna, "Tam bu vakitleri söyleyemem ama ortalama bir hesabımız var yüzde 33 olarak ve bu da gerçekleştirilebilir bir rakam diye düşünüyorum" karşılığını verdi.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Tırnak Yeme Alışkanlığı nedir, neler sebep olur, çözümü var mı?

Tırnak Yeme Alışkanlığı nedir, neler sebep olur, çözümü var mı?