ANASAYFA Gündem Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Keçeli duyurdu! 44 Türk vatandaşı refah kapısından Mısır'a ulaştı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Keçeli duyurdu! 44 Türk vatandaşı refah kapısından Mısır'a ulaştı

Gazze'ye yardım için açılan refah kapısının hemen ardından tahliyeler başlamıştı. Dışişlei Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Refah Sınır Kapısı’ndan geçen 44 kişi öğle saatlerinde Mısır’a ulaştığı bilgisi verildi.
yazar
Haber Merkezi
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Keçeli duyurdu! 44 Türk vatandaşı refah kapısından Mısır'a ulaştı

Gazze’den tahliye edilmeyi bekleyen Türk vatandaşlarla ilgili açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, “Refah Sınır Kapısı’ndan geçen 44 kişi öğle saatlerinde Mısır’a ulaşmıştır. Sayının gün içinde artması muhtemeldir” dedi.

DAHA ÖNCEDE 30 TÜRK VATANDAŞI AİLESİ İLE BULUŞMUŞTU

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, İsrail’in Filistin’e yönelik başlattığı askeri hareketlilik sonrası Gazze’deki Türklerin tahliyesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Keçeli, “Gazze’deki gelişmelerin başlamasının hemen ardından 30 vatandaşımız ve yakınının ülkemize gelmeleri sağlanmıştı.

aw079333-02-1.jpg

Bilahare, Refah Sınır Kapısı’nın kapatılması üzerine tahliyeler kesintiye uğramıştı. Tahliye bekleyen vatandaşlarımız, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları ve aile yakınlarının Mısır üzerinden ülkemize getirilebilmelerini teminen girişimlerimiz bir süredir devam etmekteydi.

Bu çerçevede, bugün (18 Kasım) Refah Sınır Kapısı’ndan geçen 44 kişi öğle saatlerinde Mısır’a ulaşmıştır. Sayının gün içinde artması muhtemeldir. Sınırda diplomatlarımızca karşılanan sözkonusu grup, önce Kahire’ye getirilecek ve buradan havayoluyla ülkemize intikal edecektir.

aw079333-06-1.jpg

Gazze’deki vatandaşlarımızın tamamının tahliyesini güvenli şekilde ve en kısa zamanda sonuçlandıracağımıza inanıyoruz. Öte yandan, yeni bir grup Filistinlinin tedavi amaçlı Gazze’den ülkemize getirilebilmeleri için ilgili kurumlarımızla işbirliği halinde çalışmalarımız sürmektedir” ifadelerini kullandı.

haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *