Kırıkkale'de mangal nedeniyle yangın çıktı! 3 bin metrekare alan etkilendi

Kırıkkale'de mangaldan anızlara sıçrayan ateşten dolayı yangın çıktı. Ekiplerin müdahalesiyle 3 saatte söndürülen yangın, yaklaşık 3 bin metrekare alanı etkiledi.

Kırıkkale'de mangal nedeniyle yangın çıktı! 3 bin metrekare alan etkilendi

Kırıkkale'de mangal yangını gerçekleşti. Yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü. Yangın, yaklaşık 3 bin dönümlük araziyi etkiledi.

Kırıkkale'de büyük bir mangal yangını oldu. Kırıkkale'nin Ahılı köyünde bir bağ evinin bahçesinde yakılan mangal, büyük bir yangına sebep oldu. Rüzgarın da etkisiyle mangal ateşinin anızlara sıçraması sonucu çıkan yangın, yaklaşık 3 bin dönümlük arazide tahribata yol açtı. Dağlık arazide bulunan mühimmat depolarının bulunduğu alana kadar ilerleyen alevler, ekiplerin müdahalesiyle kontrol altına alındı. Kırıkkale Valiliği İl Özel İdaresi ekipleri, depolara ve ormanlık alana yakın arazilerdeki anızları muhtemel yangınlara karşı küreyerek tedbir aldı. Kırıkkale, Yahşihan ve Bahşılı Belediyeleri, Orman İşletme Müdürlüğü arazözleri ve MKE'nin itfaiye araçlarıyla yangına müdahale edildi. Yangın, ekiplerin çabasıyla yaklaşık 3 saatte söndürüldü. Tamamen kontrol altına alınan bölgede soğutma çalışmaları yapıldı.

Yahşihan Kaymakamı ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Ender Faruk Uzunoğlu, bölgeye giderek ilgili kurum amirlerinden yangının çıkış sebebiyle ilgili bilgi aldı. İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, yangın sonrası tedbir olarak depoların bulunduğu kritik noktalarda nöbet tuttu. Yangına sebep olan kişi yada kişiler hakkında da adli ve idari işlem başlatıldı. Kırıkkale Belediye Başkanı Ahmet Önal da yangın bölgesine giderek son durum hakkında bilgi aldı.

Kırıkkale'de mangal nedeniyle yangın çıktı! 3 bin metrekare alan etkilendi

"BAZI YERLERDE SOĞUTMA ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR"

Yangının geniş bir alana yayıldığını söyleyen Kırıkkale Belediye Başkanı Ahmet Önal, "Ahılı ve Hasandede köyleri arasında bulunan alandayız. Oldukça geniş bir alanda yangın çıktı. Kırıkkale Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekiplerimiz, Makine Kimya Müdürlüğü ekipleri, Bahşılı ve Yahşihan Belediyeleri ile birlikte buraya müdahale ediyorlar. Yaklaşık birkaç saatte oldukça geniş bir alanı etkileyen yangın söz konusu. Yetkili arkadaşlardan aldığım bilgiye göre yaklaşık 3 bin dönüm arazi içerisinde etkili bir duruma gelmiş vaziyette. Arkadaşlarımız yukarıda kritik noktalarda yangına müdahale ettiler. Bazı yerlerde soğutma çalışmalarımız devam ediyor. Yangının devam ettiği kısımlarda da arkadaşlarımız önlemleri aldı" diye konuştu.

Önal, "Yangının daha fazla yayılmaması için gerekli çalışmalar devam ediyor. Şu anda yangın kontrol altında diyebiliriz. Sadece karşı tarafta söndürme çalışmaları devam ediyor. Can kaybı yaşanmaması sevindirici bir olay ama birçok ağaç etkilenmiş durumda. Geçmiş olsun diyorum. Burada görev alan arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Ahılı köyü sakinleri ise yaşanan yangın nedeniyle büyük korku ve endişe yaşadı. Yaşanan olayda hayatını kaybeden ya da yaralanan olmaması ise sevindirdi.

Kaynak: İHA
SONRAKİ HABER