Resmi Gazete'de 5 lira değerindeki madeni paraların tedavüle çıkarılmasına ilişkin düzenleme kararı

Resmi Gazete aracılığı ile kamuoyunu ilgilendiren pek çok karar açıklanıyor. Günlük olarak yayımlanan Resmi Gazete'de bu kez 5 TL değerindeki madeni paraların tedavüle çıkarılmasına ilişkin bir düzenleme yayımlandı.

5 TL değerindeki madeni paralar tedavüle giriyor

Eğitim, sağlık, ekonomi, politika gibi alanlarda alınan pek çok karar kamuoyu ile paylaşılmak üzere Resmi Gazete'de yayımlanıyor. Resmi Gazete'de yayımlanan kararlar hakkında kamuoyu bilgi sahibi olmak isterken 8 Haziran tarihinde 5 lira değerindeki madeni paraların tedavüle çıkarılmasına ilişkin tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı.

Resmi Gazete'nin yürütme idare bölümü Tebliğler kısmında Hazine ve Maliye Bakanlığınca yayımlanan tebliğde ''5 TL Değerindeki Madeni Paraların Tedavüle Çıkarılmasına İlişkin Tebliğ'' ifadeleri yer aldı.

5 LİRA DEĞERİNDEKİ MADENİ PARALARIN TEDAVÜLE ÇIKARILMASINA İLİŞKİN DÜZENLEME RESMİ GAZETE'DE

Resmi Gazete'de Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğde;

  • 28/5/1970 tarihli ve 1264 sayılı Madeni Ufaklık ve Hatıra Para Bastırılması Hakkında Kanunun uyarınca, bakanlığa bağlı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünce özellikleri belirtilen 5 lira değerindeki madeni paraların basıldığı belirtildi.
  • Kenar özelliği düz tırtıllı olan paraların çapı 28,15 milimetre, kalınlığı 1,70 milimetre, ağırlığı ise 8,25 gram olarak belirlendi.
  • Paraların ön yüz deseni, dış halkada 8 köşeli Selçuklu yıldızı motifi ve bu motifin dış kontörünün tekrarı kullanılarak derinlik kazandırıldı.
  • Ayrıca, ön yüzde halka ve göbeğin birleşim yerinde ay yıldıza, ortada "Türkiye Yüzyılı" logosuna yer verildi. Logonun solunda 5 rakamı, altta "Türk Lirası" yazısı ve yazının altında basım yılına yer verildi.
  • Arka yüz deseninde ise Cumhuriyet'in Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün rölyefi ve çevresinde de "Türkiye Cumhuriyeti" yazısı yer aldı.

Resmi Gazete'de 5 lira değerindeki madeni paraların tedavüle çıkarılmasına ilişkin düzenleme kararı

Hükümlerini, Hazine ve Maliye Bakanı yürüteceği tebliğ, 8 Haziran 2024 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi.

SONRAKİ HABER