ANASAYFA Gündem Resmi Gazete'de yayımlandı! İşsizlik Fonu Sigortası'ndaki değişiklik yürürlüğe girdi

Resmi Gazete'de yayımlandı! İşsizlik Fonu Sigortası'ndaki değişiklik yürürlüğe girdi

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında, İşsizlik Fonu Sigortası'nda yapılan değişikliğe ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı yayımlandı. Buna göre, İşsizlik Sigortası Fonu prim gelirlerinin oranı, 2024 yılı için yüzde 50'ye yükseldi.
Resmi Gazete'de yayımlandı! İşsizlik Fonu Sigortası'ndaki değişiklik yürürlüğe girdi

Resmi Gazete'nin 23 Şubat 2024 tarihli sayısında,  İşsizlik Sigortası Fonu'nda yapılan değişikliğe ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı yer aldı. 

Yayımlanan kararla, İşsizlik Fonu gelirlerinin, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'nun 48'inci maddesinin yedinci fıkrasında belirtilen amaçlar için kullanılacak oranının artırılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı yürürlüğe girdi. 

İŞSİZLİK SİGORTASI FONU YÜZDE 50'YE ÇIKTI 

Karar ile birlikte, söz konusu kanunda yüzde 30 olarak belirlenen İşsizlik Sigortası Fonu'nda artış yapıldığı görüldü. İşsizlik Sigortası Fonu bir önceki yıl prim gelirlerinin oranı, 2024 yılında yüzde 50'ye yükseldi. 

İŞSİZLİĞİ AZALTMAK VE İSTİHDAM EDİLEBİLİRLİĞİ ARTTIRMAK AMAÇ 

 İşsizlik Sigortası Fonu prim gelirlerinin amaçları arasında;  iş gücünün istihdam edilebilirliğini artırmak, çalışanların vasıflarını yükselterek işsizlik riskini azaltmak ve teknolojik gelişmeler nedeniyle işsiz kalması beklenenlerin başka alanlara yönlendirilmesini sağlamak, istihdam artırıcı ve koruyucu tedbirler almak ve uygulamak, işe yerleştirme ve danışmanlık hizmetleri temin etmek, işgücü piyasası araştırma ve planlama çalışmalarını yapmak ve fondan ödenmek üzere vize edilmiş sözleşmeli personel pozisyonlarında çalışanlar ile bunlardan ilgili mevzuatına göre kurum kadrolarına atanan ve kurumda çalışmaya devam eden personelin mali ve sosyal haklarına ilişkin ödemeleri gerçekleştirmek yer alıyor. 

Cumhurbaşkanı Kararlarının yer aldığı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında da görüldüğü üzere İşsizlik Sigortası Fonu prim gelirlerinde artışa gidilerek yüzde 50 seviyesine yükseltildi. 

Haberankara.com 

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar AŞTİ'de şehirlerarası ulaşım sektörü çalışanları ile bir araya geldi

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar AŞTİ'de şehirlerarası ulaşım sektörü çalışanları ile bir araya geldi