ANASAYFA Gündem Sağanak yağış ve çığ tehlikesine karşı dikkat! Meteoroloji 22 il için sarı ve turuncu kodlu uyarıyı yayımladı

Sağanak yağış ve çığ tehlikesine karşı dikkat! Meteoroloji 22 il için sarı ve turuncu kodlu uyarıyı yayımladı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan son duyuru ile birlikte toplamda 22 için sarı ve turuncu kodlu uyarının verildiği ifade edildi.
yazar
Sinem GÜVEN
Sağanak yağış ve çığ tehlikesine karşı dikkat! Meteoroloji 22 il için sarı ve turuncu kodlu uyarıyı yayımladı

12 Şubat tarihinde Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalara göre toplamda 22 il için sarı ve turuncu kodlu uyarının verildiği ifade edildi. Bu kapsamda uyarının hangi iller için verildiği ve dikkat edilmesi gerekenlerin neler olduğu hakkında merak edilenler resmi internet adresi üzerinden duyuruldu.

METEOROLOJİ 22 İL İÇİN SARI KODLU UYARIYI YAYIMLADI!

Yapılan uyarılara göre kişilerin dikkat etmesi gereken konular hakkında şu şekilde açıklamalara yer verildi;

Kıyı Ege ve Marmara’nın Batısında Kuvvetli Yağış Bekleniyor!

Son değerlendirmelere göre; bu gece saatlerinden sonra Çanakkale ile Balıkesir’in batı ilçelerinde, yarın (Pazartesi) sabah saatlerinden itibaren Edirne ve Kırklareli çevrelerinde, öğleden sonra İzmir ve Aydın çevreleri ile Manisa’nın batısında kuvvetli (21-50 kg/m2), Balıkesir’in batı ilçeleri, Çanakkale’nin güneydoğusu ile Muğla’da çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Rüzgarın da güney yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/saat, kıyılarda 80 km/saat) eseceği tahmin ediliyor. Kuvvetli yağışlarla birlikte sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yerel dolu yağışı, kıyı kesimlerde hortum riski, çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Denizlerimizde (Güney Ege) Fırtına Bekleniyor!

Güney Ege’de rüzgarın, yarın (Pazar) ilk saatlerden itibaren güney ve güneydoğudan 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/saat) fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmektedir. Fırtınanın, Pazartesi günü (12.02.2024) gece saatlerinde etkisini kaybetmesi beklenmektedir.

Denizlerimizde (Kuzey Ege) Fırtına Bekleniyor!

Kuzey Ege’de rüzgarın, yarın (Cumartesi) öğle saatlerinden itibaren güneyli yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/saat) fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmektedir. Fırtınanın, Pazartesi günü (12.02.2024) akşam saatlerinde etkisini kaybetmesi beklenmektedir.

Doğu Kesimlerde Çığ Tehlikesine Dikkat!

Doğu Karadeniz’in yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Yapılan açıklamalar kapsamında o bölgede yaşayan vatandaşların olumsuz hava şartlarına karşı dikkatli olması gerektiği ifade edildi.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *