ANASAYFA Gündem Sağlık Bakanlığı'ndan aşılarda takip sisteminden kaynaklı tehlike olduğu iddiasına yanıt!

Sağlık Bakanlığı'ndan aşılarda takip sisteminden kaynaklı tehlike olduğu iddiasına yanıt!

Sağlık Bakanlığı tarafından bugün yapılan son dakika açıklaması ile birlikte aşılarda takip sisteminden kaynaklı tehlike olduğu iddialarına yanıt verildi.
yazar
Sinem GÜVEN
Sağlık Bakanlığı'ndan aşılarda takip sisteminden kaynaklı tehlike olduğu iddiasına yanıt!

Sağlık Bakanlığı tarafından bugün yapılan son dakika açıklamada  "Aşı Takip Sistemi'nden (ATS) kaynaklı olarak aşılarda tehlike olduğu" şeklindeki gündeme gelen iddialara yanıt verildi. 

BAKANLIKTAN AŞI SİSTEMİ HAKKINDAKİ İDDİALARA YANIT GECİKMEDİ!

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından aşıların soğuk zincir koşullarında muhafaza edildiğinden bahsedildi. Yapılan açıklamalar şu şekilde duyuruldu;

 “Bazı basın-yayın organlarında yer alan ve gerçeği yansıtmayan ‘Aşı Takip Sistemi (ATS) kaynaklı aşılarda tehlike olduğu’ iddiaları nedeniyle açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Türkiye genelinde Genel Müdürlüğümüz tarafından sevk ve idaresi gerçekleştirilen aşı ve anti serumların saklandıkları depo, dolap ve nakil işlemlerinde kullanılan araçlardaki sıcaklık ve stok takibi gerçek zamanlı olarak düzenli bir şekilde 13 bin 850 adet sensor ve 12 bin 890 sıcaklık takip cihazı ile yapılmaktadır.

Haberde belirtildiği üzere yeni firma ile anlaşıldığı ve yazılım yenilenmesi sonrasında aksaklık yaşandığı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Mevcut ATS’de alarm algoritması şu şekildedir: Cihazdan 30 dakika veri alınmıyorsa çağrı merkezi ilgili birimi arar. Aynı cihazdan 2 saat veri alınmıyorsa İl Soğuk Zincir Değerlendirme Komisyonu'na bilgi düşülür. Yapılan kontrol sonrası komisyon aşının kullanım durumu hakkında karar verir. Bunların dışında pil değişimi, saha operasyon ve teknik servis hizmetinin zamanında sunulması, yazılım güncelleme ve geliştirmesi gibi konular da hassasiyetle takip edilerek, ATS sisteminin sürekli güncel ve çalışır durumda olduğundan emin olunmaktadır

Tüm bu kontrol süreçlerinin amacı ATS ile vatandaşlarımıza aşıların güvenli bir şekilde ulaştığından emin olunmak istenmesidir. Ayrıca aşıların sağlam olmasına rağmen sistem kaynaklı zayi olması da söz konusu değildir. Özetle belirli bir algoritma ile aşıların soğuk zincir koşullarına uygun bir şekilde son kullanıcıya ulaşma sürecinin takibini yapan ATS sistemine ilişkin bahse konu haberlerde yer alan bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır. Vatandaşlarımızın aşıların soğuk zincir koşullarına ilişkin herhangi bir tereddüt duymalarını gerektirecek durum söz konusu değildir”

Yapılan bu açıklamalara göre bakanlık kişilerin aşı konusunda herhangi bir tereddüt duymaması gerektiğinden bahsetti. 

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartıalım *
Marmara'da bugün peş peşe meydana gelen depremin ardından uzmandan açıklama! Çok tehlikeli

Marmara'da bugün peş peşe meydana gelen depremin ardından uzmandan açıklama! Çok tehlikeli