ANASAYFA Gündem Sık sık eklem ağrısı çekenler dikkat! Altında yatan neden kilo olabilir

Sık sık eklem ağrısı çekenler dikkat! Altında yatan neden kilo olabilir

Vücudunda sıklıkla ağrı hisseden ve bu ağrıların yaşam kalitesini etkilediğini ifade eden vatandaşlar için uzmandan önemli açıklamalar geldi.
yazar
Sinem GÜVEN
Sık sık eklem ağrısı çekenler dikkat! Altında yatan neden kilo olabilir

Özellikle de son dönemlerde eklem ağrıları ile gelen kişi sayısının ardından konu ile ilgili Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz tarafından açıklamalara yer verildi. Yapılan açıklamalarda bu ağrıların en temel nedenlerinden birinin de kilo olduğuna değinildi.

Etrafınıza şöyle bir bakın; Herkeste kilo problemleri , alınan  fazla kilolar, bel ve bacaklara inen ağrılar, yaşam kalitesinden azalmalar …eskisinden daha sık duyduğunuzu  fark edeceksiniz.

Bu tarz sorunlarla uğraşanların artmasının başlıca nedeni fazla kilolardır. Kilo fazlalığı ve şişmanlık , günümüzün ve geleceğimizin en büyük problemi olma yolunda maalesef lider.

Eklemleriniz sizin 20'li yaşlardaki kilonuza göre tasarlanmıştır. Olmanız gereken kilodan fazla kilolu olduğunuzda , kilolar sizlere  sadece yük ve ona bağlı ağrı  olarak geri dönmektedir.24 saat boyunca ekstra olan bu yükleri taşımak eklemlerinize yaptığınız en büyük kötülüktür.

KİLO PROBLEMİ EKLEM HASARLARININ EN ÖNEMLİ PROBLEMLERİNDEN BİRİ!

Fazla kilolu insanlarda eklem ağrıları ilaç tedavisi , fizik tedavi uygulamalarıyla bir yere kadar etki etmektedir. Yaşam tarzı değişikliği bel , omur,  bacaklara inen fazla yükün azaltılması şarttır. Bu da fazla kilolardan kurtulup, egzersizi hayatınıza sokmakla ancak mümkündür.

Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz sözlerine şöyle devam ediyor;

Kilo problemine bağlı eklem hasarları, günümüzün en önemli sorunlarından biridir. Kilo fazlalığı, yaşlanma sürecini hızlandırır,  eklem hasarlarını hızlandırıp şiddetlendirmektedir. Eğer fazla kilolu veya şişman biri iseniz eklemlerinizin yakın bir gelecekte hasar alacağını unutmamalısınız.. Böyle bir probleminiz varsa tedavide en köklü çözümün kilo kaybı ile sağlanabileceğinin farkına varmakta yarar var. Fazla kilolarınızı verin, eklemlerinize nefes aldırın, vücudunuza yardımcı olun.

HAFTALIK 150 DAKİKA ORTA ŞİDDETLİ EGZERSİZ ÖNERİYORUZ!

Egzersize başlamak için yaşınızın, kilonuzun, cinsiyetinizin ya da işinizin asla bir bahane oluşturamayacağını bilmelisiniz. Dünya Sağlık Örgütü tüm bireyler için haftalık 150 dakika orta şiddetli egzersizi öneriyor. her gün ortalama 45-50 dakika süreyle hayatınıza fiziksel aktivite eklemek konusunda kendinize bir söz vererek işe başlamanızdır. Bu vakit fazla geldiyse 5 günden 30 ar dakikalık orta şiddetli yürüyüşlere başlamanız ve her gün düzenli devam ettirmeniz şarttır.

Egzersiz iyi kolesterol dediğimiz HDL KOLESTEROLÜ arttırır, metabolizmanızı hızlandırır, kalori açığı oluşturarak kilo vermenizi en büyük yardımcısıdır bunları da unutmamakta fayda var.

Bununla birlikte kişilerin bu konuda yaşadığı ciddi sorunlara karşı mutlaka bir uzman danışarak planlama yapması gerekmektedir.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
İçişleri Bakanlığı 1608 sözleşmeli personel alımı yapacak!

İçişleri Bakanlığı 1608 sözleşmeli personel alımı yapacak!