ANASAYFA Gündem Son Dakika! Bakan Yerlikaya açıkladı: Zonguldak'ta gemi battı, 12 mürettebat ile iletişim koptu

Son Dakika! Bakan Yerlikaya açıkladı: Zonguldak'ta gemi battı, 12 mürettebat ile iletişim koptu

Geçtiğimiz gün aşırı yağış ve fırtınadan etkilenen Kafkemetler adlı gemi sahile çarpmıştı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya gemiyle ilgili açıklama yaptı.
yazar
Haber Merkezi
Son Dakika! Bakan Yerlikaya açıkladı: Zonguldak'ta gemi battı, 12 mürettebat ile iletişim koptu

Bakan Yerlikaya, Zonguldak Ereğli'de, mendireğe çarpan yük gemisinin battığını ve 12 Türk mürettebat ile irtibat kurulamadığını bildirdi. Öte yandan fırtınanın etkisi ile kentte 2 kişinin hayatını kaybettiğini ve 50 kişinin de yaralandığını dile getirdi. Aynı zamanda Batman Valisi Ekrem Canalp sel nedeniyle kaybolan 3 çocuğu arama çalışmalarının devam ettiğini duyurdu.

Bakan Yerlikaya açıklamasında "Kafkametler" adlı Türk gemisinden fırtına nedeniyle sığındığı limandan ayrıldıktan sonra bir daha haber alınamadığını ve içinde bulunan 12 kişilik mürettebat ile irtibatın kesildiğini söyledi.

screenshot-30.jpg

"GEMİDEKİ MÜRETTEBAT İLE HALA İLETİŞİM KURULAMADI"

Gemi ile ilgili dün gece saat 03.51 sularında açıklama yapan Yerlikaya şöyle dedi, "Ereğli'de olumsuz hava ve deniz koşulları nedeniyle İzmir'e gitmek üzere limandan ayrılan Türk bayraklı Kafkametler adlı kuru yük gemisi sürüklenerek mendireğe çarpmak suretiyle batmıştır. Gemide bulunan 12 Türk mürettebat ile halen irtibat kurulamamıştır. Sahil Güvenlik Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri, AFAD, Kıyı emniyeti, jandarma, emniyet, itfaiye ekipleri hazır beklemektedir. Olumsuz hava koşullarının düzelmesiyle birlikte hemen arama kurtarma faaliyetlerine başlanılacaktır.

GEMİLERİN HALATLARI KOPTU

Yine öğlene doğru AFAD'ın da kamuoyuyla paylaştığı gibi limanda bağlı bulunan Kamerun bayraklı Palada isimli kargo gemisi, halatının kopması nedeniyle sürüklenerek karaya oturmuştur. Gemide bulunan on üç mürettebat itfaiye ekipleri tarafından kurtarılmıştır. Bir başka gemi Kamerun bayraklı Sormonsky 45 adlı kargo gemisinin de yine halatının kopmasıyla sürüklendiği, liman römorkörü tarafından on iki mürettebatıyla yedeğe alınarak kurtarılmıştır.

screenshot-31.jpg

"DALGA BOYU 9 METREYE ULAŞTI"

AFAD Başkanımız, beraberindeki arkadaşlarımızın meteorolojiden yarın sabahla ilgili almış oldukları tahmin havanın daha iyi olacağı yönünde. Yani yeşil uyarı olacağı noktasında. Ama sabahleyin hep birlikte göreceğiz. Dün sabah erken vakitlerde rüzgarın zaman zaman 74 knota ulaştığını, dalga boyunun 9 metreye ulaştığını, görüşün maalesef 25 metreye düştüğünü, buradaki toplantıda bulunan tüm arkadaşlarımız paylaştılar, anlattılar.

screenshot-1.jpg

"ARAMA KURTARMA FAALİYETİNİ YAPAMADIK"

Tabii bu kadar olumsuz bir hava koşulu ortamında maalesef Kafkametler adlı gemimiz de bulunan on iki vatandaşımız yani on iki Türk mürettebatın da arama kurtarma faaliyetini yapamadık. Üzülerek bunu belirtmek istiyorum. Duamız sabahleyin gün aydınlanır aydınlanmaz, inşallah olumlu havanın bize arama kurtarma çalışmaları yapmaya fırsat vermesini biz bekliyoruz. Az önce de ifade ettim, sahil güvenlik, Deniz Kuvvetleri, AFAD, kıyı emniyeti, jandarma, emniyet, itfaiye ekipleri hepimiz hazır ve olumsuz hava koşulları olumlu hale gelir gelmez de arama kurtarma çalışmalarımıza başlayacağız ve sizler aracılığıyla da kamuoyuna bunları anbean paylaşacağız.

screenshot-29.jpg

"CUMHURBAŞKANIMIZ SÜREKLİ TAKİP EDİYOR"

Sayın Cumhurbaşkanımız sürekli takip ediyor, anbean takip ediyor. Bilgileri arz ediyoruz. Duamız, temennimiz, bu kardeşlerimize bir an önce ulaşmak. Allah tekrarından tüm afetlerden, ülkemizi, şehrimizi korusun diyoruz. Hepimize geçmiş olsun diyoruz. Tekrar hayatını kaybeden vatandaşlarımıza başsağlığı, Allah'tan rahmet diliyorum.

screenshot-2.jpg

Yakınlarına hemşehrilerimize de diliyorum. Yaralı olan vatandaşlarımıza da tekrar Rabb'imden acil şifalar diliyorum. Hepimize geçmiş olsun diyorum.

haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *