ANASAYFA Gündem Uzman isim Naci Görür'den 8 şiddetinden deprem uyarısı!

Uzman isim Naci Görür'den 8 şiddetinden deprem uyarısı!

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul ili için 8 şiddetinde deprem riskinin bulunduğu ifade edildi.
yazar
Sinem GÜVEN
Uzman isim Naci Görür'den 8 şiddetinden deprem uyarısı!

Milyonlarca vatandaşın İstanbul'da deprem riskine karşı duyduğu endişenin yanı sıra uzman isimlerden de beklenen tehlikeler ve yapılması gereken önlemler hakkında sık sık açıklamalar gelmeye devam ediyor. Son olarak Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür İstanbul ili Silivri ilçesinde deprem riskine karşı vatandaşları uyardı.

SİLİVRİ İLÇESİ İÇİN 8 ŞİDDETİNDE DEPREM UYARISI!

Naci Görür tarafından yapılan açıklamalarda İstanbul'un Silivri ilçesinde bulunan deprem riski hakkında "Silivri'de 8 şiddetinde deprem bekleniyor. 8 şiddetinde ki bir deprem küçük değildir. Eğer, yüksek binalar yaparsanız, o binaların ara kesiti olan temelle zemin arasındaki ilişkiyi iyi sağlayamazsanız, iyi mühendislik hizmeti vermezseniz iyi malzeme kullanmazsanız iyi planlama yapmazsanız Silivri'de evler zor ayakta kalır" ifadelerine yer verildi. 

MARMARA BÜYÜK TEHDİT ALTINDA! 

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Naci Görür, daha öncesinde de sık sık yaptığı açıklamalarda  "Marmara depremi gerçekleşirse tek kelime ile yıkım olur. Altyapı yapı stoku, çevre tamamen imha olur. Bakın bu 11 kentte deprem oldu ya 11 kentteki yıkımı düşünün. Ondan çok daha fazla olur. Güneydoğu'da aşağı yukarı 100.000.000 ton moloz açığa çıktı. İstanbul'da bu birkaç 100.000.000 ton olur. Anormal bir yıkım olur çünkü kent yoğunluğu nüfus yoğunluğu kadar. Burada inşaat yoğunluğu da fazla olduğundan can kaybımız çok fazla olabilir. Mesela İstanbul'da 97 bin binanın tamamen çökeceği İBB tarafından yapılan çalışmalarda ortaya kondu. Bu demek milyonlarca insanın can güvenliği olmayacak. Göçük altında kalabilme tehdidi altında. 97 bin bina ne demek biliyor musunuz? Kabaca 10 bin bina üzerinden hesaplasak. 10 bin bina 5 katlı olsa 50 bin kat demek. Her katta 2 daire olsa 100 bin daire. Her dairede 5 kişi olsa 500 bin insan ölümlü vakaların yüzde 10 olduğunu kabul etseniz, demek ki 500 binlerce insan. Marmara böyle bir tehdit altında. Ve maalesef insanlar hala bunun farkında değil" ifadeleri ile vatandaşların dikkat etmesi gerektiğinden bahsedildi.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartıalım *
Ankara'da bir polis memuru yere düşürdüğü silahının ateş alması sonucu hayatını kaybetti

Ankara'da bir polis memuru yere düşürdüğü silahının ateş alması sonucu hayatını kaybetti