Keçiören’de Peşaver’de yaşanan terör saldırısının şehitleri anıldı

Keçiören’de belediye başkanı Dr. Mesut Özarslan’ın ev sahipliğinde Peşaver Şehitleri Anıtı ziyaret edildi.

Keçiören’de Peşaver’de yaşanan terör saldırısının şehitleri anıldı

Türkiye gezisi kapsamında Ankara’ya gelen Pakistan İslam Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sahir Shamshad Mirza ve eşi, Keçiören Belediye Başkanı Dr. Mesut Özarslan’ın ev sahipliğinde Keçiören’deki Peşaver Şehitleri Anıtı’na ziyarette bulunuldu. Pakistan İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yousaf Junaid ve Tuğgeneral Samet Yüksel’in de katıldığı programda 2014 yılında Pakistan’ın Peşaver kentinde bir okula yapılan terör saldırısında yaşamını yitiren 144 şehit anıldı.

İKİ ÜLKE ARASINDA DOSTLUK VE KARDEŞLİK BAĞLARI

2014 yılında Pakistan'da askeri bir okula düzenlenen terör saldırında şehit olan 144 öğrenci ve öğretmen anısına Keçiören Belediyesi tarafından yaptırılan Peşaver Şehitler Anıtı’nda gerçekleşen program saygı duruşu ve ardından Pakistan Milli Marşı ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Katılımcılara hitaben konuşan Keçiören Belediye Başkanı Dr. Mesut Özarslan, “Pakistan’ın Peşaver kentinde yaşanan trajik olayda hayatını kaybeden kardeşlerimizi rahmetle anıyorum. Terörizm, hangi ülkede olursa olsun insanlık suçudur. Bugün burada bir araya gelerek, teröre karşı duruşumuzu ve barışa olan inancımızı bir kez daha vurguluyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de yaşanan terör olaylarını hatırlatarak Pakistan’da yaşanan terörizmi en iyi anlayacak ülkenin Türkiye olduğunu kaydeden Başkan Özarslan, “Ne yazık ki, yıllardır terörün acımasız yüzüyle defalarca karşılaşmış, masum vatandaşlarımızı kaybetmiş bulunmaktayız. Ankara’da, İstanbul’da ve diğer şehirlerimizde meydana gelen saldırılar, bizlere terörün ne denli yıkıcı ve hain olduğunu bir kez daha göstermiştir. Ancak bu acılar, bizi yıldırmamış; bilakis daha da güçlendirmiştir. Bu noktada, Pakistan ve Türkiye arasındaki güçlü dostluk ve kardeşlik bağlarını vurgulamak isterim. İki ülke, tarih boyunca birbirlerine destek olmuş, zor zamanlarda yan yana durmuşlardır. Hep birlikte, teröre karşı durarak, daha güvenli ve huzurlu bir dünya inşa edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haberankara.com
SONRAKİ HABER