ANASAYFA Magazin TÜİK İşteki Duruma Göre İşten Memnuniyet verilerini yayımladı! Okul bitirmeyenler daha mutlu

TÜİK İşteki Duruma Göre İşten Memnuniyet verilerini yayımladı! Okul bitirmeyenler daha mutlu

TÜİK tarafından yayımlanan veriler kamuoyunun gündeminde yer alıyor. TÜİK son olarak İşteki Duruma Göre Memnuniyet verilerini yayımladı. Yayımlanan veride dikkati çeken bir sonuç ortaya çıktı.
yazar
Azra KOÇAK
İnternet Haber Editörü
TÜİK İşteki Duruma Göre İşten Memnuniyet verilerini yayımladı! Okul bitirmeyenler daha mutlu

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2023 yılı Yaşam Memnuniyeti Araştırması'nda 'İşteki Duruma Göre İşten Memnuniyet' verileri kamuoyunun bilgisine sunuldu. TÜİK tarafından yayımlanan İşteki Duruma Göre İşten Memnuniyet verileri vatandaşların gündeminde yer alırken açıklanan veriler de dikkati çeken sonuçlar yer aldı. 

TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre maaşlı, ücretli çalışanların yüzde 81,2'si, işverenin de yüzde 82,6'sının yaptığı işten memnun olduğu ortaya çıktı. Veride en mutlu olanların değerlendirmesine de yer verilirken en mutlu olanların herhangi bir okul bitirmeyenlerden oluştuğu belirtildi.

TÜİK, İŞTEN MEMNUNİYET VERİLERİNİ DUYURDU

TÜİK, İşten Memnuniyet verilerini yayımladı. İşteki duruma göre işten memnuniyet verilerinde 'Ne memnun ne memnun değil' diyenlerin oranı, çalışanlarda yüzde 11,9, işverenlerde yüzde 9,9 oldu. Memnun olmayanlar ise çalışanlarda yüzde 6,9, işverende 7,6 olarak kayıtlara geçti. 

TÜİK'in yaptığı işten memnun olan çalışanların oranı önceki yıla göre 2023'te 82,9'dan 81,2'ye geriledi. 'Ne memnun ne memnun değil' diyenler yüzde 10,8'den yüzde 11,9'a, memnun olmayanlar da yüzde 6,3'ten 6,9'a artarken işten memnun işveren oranı 2022'ye göre 81,1'den 82,6'ya yükseldi. İşverenlerde 'Ne memnun ne memnun değil' diyenler yüzde 13,5'ten yüzde 9,9'a geriledi, memnun olmayanlar yüzde 5,4'ten yüzde 7,6'ya yükseldi.  

BİR OKUL BİTİRMEYENLER DAHA YÜKSEK MUTLULUK ORANINA SAHİP

Eğitim durumuna göre mutluluk düzeyi oranlarında ise en yüksek mutluluk oranı bir okul bitirmeyenlerde olduğu belirtildi. Bir okul bitirmeyenlerde mutluluk oranı yüzde 53,7, ilkokul mezunlarında yüzde 53,4, ilköğretim veya ortaokul mezunlarında yüzde 52,8, lise veya dengi okul mezunlarında yüzde 52,8, yükseköğretim mezunlarında yüzde 51,2 oldu.

Yaşam Memnuniyeti Araştırması'nda 'Mutluluk Düzeyi' verilerinde 65 yaş ve üzerindekilerde mutlu olanların sayısının daha fazla olduğu gözlendi. Araştırmada yaş gruplarına göre mutluluk düzeyi oranları 18 - 24 yaşındakiler yüzde 54, 25 - 34 yaşındakiler 50,7, 35 - 44 yaşındakiler yüzde 53, 45-  54 yaşındakiler 53,6, 55 - 64 yaşındakiler yüzde 49,7, 65 yaş ve üzerindekiler yüzde 56 olarak kayıtlandı. Söz konusu veriler her yıl yenilenmeye devam ediyor. 

Haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Gençlerbirliği'nin Manisa FK maçını yönetecek hakem belli oldu

Gençlerbirliği'nin Manisa FK maçını yönetecek hakem belli oldu