ANASAYFA Politika Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yüzde 50+1 çıkışı! Kimin eli kimin cebinde belli değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yüzde 50+1 çıkışı! Kimin eli kimin cebinde belli değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya ziyaretinin dönüşünde uçakta açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimi için yüzde 50+1 şartının değişmesini istediğini söyledi.
yazar
Azra KOÇAK
İnternet Haber Editörü
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yüzde 50+1 çıkışı! Kimin eli kimin cebinde belli değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya ziyaretinin dönüşünde uçakta basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimi için yüzde 50+1 şartının değişmesi gerektiğini belirterek önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya ziyareti dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtlarken yüzde 50+1 olayına ilişkin yaptığı değerlendirmede isteklerini aktardı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: ''YÜZDE 50+1 DEĞİŞMELİ''

Almanya ziyaretinin ardından uçakta gazetecilerle görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Yüzde 50+1 şartının değişmesi konusunda aynı fikirdeyim, isabetli olur. Çoğunluğu alan adayın seçilmesi usulüne geçilmesi halinde Cumhurbaşkanlığı seçimi de seri olur, uğraştırmaz ve yanlış yollara da sevk etmez. Mevcutta 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli, kimin cebinde belli değil. Yok altılı, yok on altılı masa…

cumhurbaskani-erdogandan-yuzde.jpg

Bundan sonra kim bilir daha neler çıkar? Ama oy sayısı itibarıyla “en fazla oyu alan aday seçilir” denildiği zaman seçim hızlıca tamamlanır.'' değerlendirmesinde bulundu.

ANAYASA'NIN DEĞİŞMESİ GEREKTİĞİNİ BELİRTTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevcut anayasanın değişmesi gerektiğine değinerek, ''Diğer yandan mevcut anayasamızın satır aralarında darbeci zihniyetin ruhunun dolaşıyor olması bizleri en çok rahatsız eden konu. Ayrıca dünya 1980'li yıllardan bugüne çok değişti. Bu değişiklikler anayasa metnine yansıtılmaya çalışılsa da bu anayasamızın metinsel bütünlüğünü yok etti.

cumhurbaskani-erdogandan-yuzde-501-ciki.jpeg

Yeni, sivil, kapsayıcı ve çağın gerekliliklerine tam uyumlu bir anayasayı Türkiye'ye kazandırmak, ulaşmayı arzu ettiğimiz en önemli hedeflerimizden biri. Meclis'te yeni anayasa çalışmalarına birkaç defa başladık ancak muhalefetin engellemeleri, verdiği sözleri yerine getirmemesi nedeniyle hep yarım kaldı. Biz verdiğimiz sözün arkasındayız, milletimizi hak ettiği sivil anayasaya kavuşturacağız.'' ifadeleri ile sözlerine son verdi.

Haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *