Gelir İdaresi Başkanlığı yurt dışına çıkış harcına zam iddialarını yanıtladı

Son günlerde bazı sosyal medya platformları ve sosyal medya hesaplarında yurt dışı çıkış harcına zam geleceği iddiasına yer veriliyordu. Söz konusu iddiaların doğruluğu merak edilirken Gelir İdaresi Başkanlığı yurt dışına çıkış harcına zam iddialarını yanıtladı.

Gelir İdaresi Başkanlığı yurt dışına çıkış harcına zam iddialarını yanıtladı

Yurt dışına çıkış için alınması gereken harçlarla ilgili olarak bir takım iddialar gündeme gelmişti. Yurt dışına çıkış harçlarına yüklü miktarda zam geleceği iddiası bazı sosyal medya platformları ve basın yayın kuruluşlarında yer alırken Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), konuya açıklık getirdi.

Vatandaşların yurt dışına çıkış harcına yönelik spekülatif haberler nedeniyle mağdur olmamaları için uyarıda bulunan Gelir İdaresi Başkanlığı söz konusu iddiayı da yanıtladı.

YURT DIŞINA ÇIKIŞ HARCINA ZAM GELECEK Mİ?

Gelir İdaresi Başkanlığı, vatandaşların yurt dışına çıkış harcına yönelik zam haberlerine açıklık getirdi. GİB'in resmi internet sitesinde yayımlanan duyuruda, yurt dışına çıkış harcının yeniden belirlenmesine ilişkin çalışmaların olduğunun basına yansıyan haberlerde yer aldığı belirtildi. Diğer vergi kanunlarında olduğu gibi yurt dışına çıkış harçlarının da etkililik ve verimlilik yönüyle sürekli değerlendirmeye tabi tutulduğuna işaret edildi.

Gelir İdaresi Başkanlığı yurt dışına çıkış harcına zam iddialarını yanıtladı

GİB tarafından yapılan açıklamada ise "Bilindiği üzere bu harç, yurt dışına çıkış yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından, çıkış başına maktu olarak alınmaktadır. Yurt dışına çıkış harcının, yurt dışına çıkış tarihinde yürürlükte bulunan tutarlar üzerinden ödenmesi gerekir. Dolayısıyla çıkan haberler nedeniyle bugünden harç pulu satın almak veya diğer yollarla harcı ödemek, çıkış tarihinde geçerli tutarın ödenmeyeceği anlamına gelmez. Vatandaşlarımızın bu tür spekülatif haberler nedeniyle mağdur olmaması için Başkanlığımız açıklamalarını takip etmesi önem arz etmektedir." ifadeleri yer aldı.

Gelir İdaresi Başkanlığı yurt dışına çıkış harcına zam iddialarını yanıtladı - Resim : 2

Dolayısıyla henüz resmi bir zam kararı olmadığı ifade edildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı
SONRAKİ HABER