ANASAYFA Politika İYİ Parti yerel seçimler için kararını verdi!

İYİ Parti yerel seçimler için kararını verdi!

Yerel seçimler için heyecan dorukta. Milyonlarca vatandaş yerel seçimler için açıklanacak adayları beklerken İYİ Parti Genel İdare Kurulu toplandı. İYİ Parti'nin toplantısında CHP ile ittifak yapılmayacağı ve büyükşehir için çıkarılacak adaylar görüşüldü. Merakla beklenen karar çıkarken kamuoyuna da bilgi verildi.
yazar
Azra KOÇAK
İnternet Haber Editörü
İYİ Parti yerel seçimler için kararını verdi!

Ülkemizde yerel seçim hazırlıkları devam ediyor.  Yerel seçimlerle ilgili meraklı bekleyiş devam ederken hangi partinin hangi ismi aday göstereceği de araştırılan konular arasında yer alıyor. Yerel seçimlerde özellikle büyükşehir adayları merak edilirken İYİ Parti Genel İdare Kurulu toplandı. 

İYİ Parti'nin bir araya gelmesi ile birlikte ‘’CHP-İYİ Parti işbirliği olacak mı?'' sorusuna yanıt aranmaya başladı. İYİ Parti'nin yerel seçimler bir ittifak içinde olup olmayacağı merak edilirken seçimlere bireysel girip girmeyecekleri de araştırılan konular arasındaki yerini aldı.

İYİ PARTİ KARARI AÇIKLAYACAK: İYİ PARTİ VE CHP İTTİFAKI YAPILACAK MI?

Yerel seçim siyasetinde gözler, İYİ Parti'nin 4 Aralık Pazartesi günü yaptığı Genel İdare Kurulu toplantısına çevrildi. Perşembe günü İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i ziyaret eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, "Yerel seçimde iş birliği yapalım" teklifini sunmuştu. CHP'nin teklifine verilecek yanıt, toplantının ardından netleşecekken İYİ Parti kanadından yapılacak açıklama merakla beklenmeye başladı.

İYİ Parti, CHP'nin "yerel seçimde ittifak değil iş birliği yapalım" teklifini karara bağlayacak. Gözler, İYİ Parti Genel İdare Kurulu'nun (GİK) alacağı karara çevrilmişken CHP ve İYİ Parti, son 3 seçime Millet İttifakı çatısı altında girdi.  

İyi Parti Genel İdare Kurulu, CHP’nin yerel seçimde işbirliği teklifini oy çokluğuyla reddetti.
 

Ancak 14 - 28 Mayıs seçimlerinin ardından İYİ Parti Genel İdare Kurulu, Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimine 81 ilde kendi adayları ile girme kararı aldı. Aralarında İzmir, Kahramanmaraş ve Eskişehir'in de olduğu birçok il için adayını da açıkladı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İYİ parti Genel Başkanı Meral Akşener'i ziyaret ederek "Yerel seçimde işbirliği yapalım" teklifini sunarken kurulda bu teklifin karara bağlanması için heyecan arttı. 

İYİ PARTİ VE CHP İTTİFAKI ANKARA - İSTANBUL'U KAPSIYOR

Edinilen bilgiye göre CHP'nin teklifi Ankara ve İstanbul gibi illeri kapsıyor. 2 partinin işbirliği yapıp yapmayacağı merak edilirken İYİ Parti'nin Genel İdare Kurulu toplantısının ardından teklif karara bağlandı. Kritik toplantı öncesinde İYİ Parti'de Başkanlık Divanı Toplantısı gerçekleşti. Toplantı yaklaşık 3 saat sürdü. Toplantıya, başkanlık divanı üyelerinin yanı sıra İYİ Parti milletvekilleri ve Merkez Disiplin Kurulu üyeleri katıldı. Toplantıda, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in İYİ Partiye yönelik yerel seçimde işbirliği teklifi görüşüldü. Kurmaylar, Akşener'e bu konudaki görüşlerini bildirdi. Toplantının sona ermesinin ardından basın mensuplarının yanına gelen İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, "Gayet güzel, herkesin görüşlerini ifade ettiği bir toplantı oldu." dedi. Alınan kararın kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor.

Haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Ankara'da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında etkinlikler düzenlendi

Ankara'da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında etkinlikler düzenlendi