ANASAYFA Politika Resmi Gazete’de Yerel Seçim takvimi yayımlandı!

Resmi Gazete’de Yerel Seçim takvimi yayımlandı!

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimlerine ilişkin seçim takvimi Resmi Gazete’de yayımlandı. Seçim takviminin başlangıç tarihi belirlendi.
yazar
Azra KOÇAK
İnternet Haber Editörü
Resmi Gazete’de Yerel Seçim takvimi yayımlandı!

Yerel seçimlerle ilgili hazırlıklar sürerken yeni gelişmeler de art arda yaşanıyor. Resmi Gazete’de 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimlerine ilişkin seçim takvimi yayımlandı. Seçim takviminin başlangıç tarihi  belirlenirken detaylara da yer verildi. 

Resmi Gazete aracılığı ile pek çok karar kamuoyunun bilgisine sunuluyor. Son olarak Yerel Seçimlerle ilgili takvim yayımlanırken karar 1 Aralık 2023 tarihi ile ‘’Yüksek Seçim Kurulunun 27/11/2023 Tarihli ve 2023/1531 Sayılı Kararı ve Eki 31 Mart 2024 Pazar Günü Yapılacak Olan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Uygulanacak Seçim Takvimi'' adıyla duyuruldu.

YEREL SEÇİM TAKVİMİ RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimlerine ilişkin “Seçim Takvimi” Resmi Gazete’de yayımlandı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Kararına göre seçim takviminin başlangıç tarihi 1 Ocak 2024 olarak belirlendi. Seçim takvimine göre; seçime katılacak siyasi partiler, 2 Ocak günü YSK tarafından ilan edilecek. 

Siyasi partilerin oy pusulasındaki yeri 27 Ocak tarihinde YSK tarafından yapılacak kurayla belli olacak. Siyasi partiler, il ve ilçe belediyeleri başkan adayları ile belediye meclis üyeliği ve il genel meclis üyelikleri listelerini (bağımsız aday olacak kişiler de başvurularını) 20 Şubat saat 17.00’ye kadar teslim edecek.

Seçim propagandası ve yasakları 21 Mart tarihinde başlayacak. Ayrıca seçim propagandasının sonu 30 Mart saat 18.00 seçim yasaklarının sonu ise 31 Mart saat 23.59 olarak belirlendi. Kara 1 Aralık 2023 tarihi itibariyle Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartıalım *
Tapu ve Kadastro Müdürlüğü 72 tekniker ve güvenlik görevlisi alımı yapacak!

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü 72 tekniker ve güvenlik görevlisi alımı yapacak!