ANASAYFA Politika TBMM'de mesai yeniden başlıyor! Yasal düzenlemeler gündemde

TBMM'de mesai yeniden başlıyor! Yasal düzenlemeler gündemde

Türkiye Büyük Millet Meclisi, yerel seçim nedeniyle mesaisine ara vermişti. Meclis'in ne zaman mesaiye başlayacağı merak edilirken gündeminde ise hangi konuların yer alacağı merak ediliyordu. Meclis'te mesainin başlayacağı tarih belli oldu.
yazar
Azra KOÇAK
İnternet Haber Editörü
TBMM'de mesai yeniden başlıyor! Yasal düzenlemeler gündemde

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), 31 Mart tarihinde yapılan yerel seçimler nedeniyle mesaisine bir süre ara vermişti. Yerel seçim nedeniyle ara verdiği mesaisine ne zaman başlayacağı merak edilen TBMM'den beklenen açıklama geldi. TBMM'de mesai 16 Nisan tarihi ile yeniden başlarken masadaki konular da merak edildi.

TBMM'nin gündeminde önemli yasal düzenlemelerin yer alacağı ifade edilirken Meclis, yerel seçimler için verdiği aranın ardından yoğun gündemle mesaisine başlayacak.

TBMM YOĞUN GÜNDEMLE MESAİSİNE BAŞLIYOR

Enerji verimliliğini artıracak kanun teklifi ile turist rehberlerine yönelik düzenlemenin TBMM Genel Kurulu'nda ele alınması bekleniyor. Genel Kurul'un ilk gündem başlığında enerji alanına yönelik teklif bulunurken düzenleme, yerli üretim ve ithal doğal gazın Türkiye'de sıvılaştırılarak dünya piyasalarına LNG olarak pazarlanabilmesini içeriyor. Teklife göre; kıyı ve sahil şeritleri hariç olmak üzere denizler ve göllerde yenilenebilir enerji üretim santralleri kurulabilecek.

Gündemde bekleyen bir diğer düzenleme ise Turist Rehberliği Meslek Kanunu teklifi oldu. Teklif, yabancı dil yeterlilik belgesi koşulunu yerine getiremeyenlerin diğer şartları yerine getirmeleri halinde Türkçe turist rehberi olabilmesini içeriyor.

Meclis'in gündemine gelmesi beklenen düzenlemelerden biri de İçişleri Bakanlığı'nca hazırlanan ruhsatsız silah kullanımına verilen cezanın artırılması, silah parçalarının satılmasının engellenmesi gibi konular  olacak.

Kripto varlıklara ilişkin düzenlemenin de bu hafta Meclis'e sunulması bekleniyor.

Bu hafta, yerel seçimin ardından ilk kez siyasi partilerin genel başkanları da kürsüde olacak ve grup toplantıları yapılacak. Detayların gün içinde kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor.

Haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Türkiye yanıyor resmen nefes alamayacaksınız! Bizzat bakan uyardı sıcaklık 10 derece birden artacak

Türkiye yanıyor resmen nefes alamayacaksınız! Bizzat bakan uyardı sıcaklık 10 derece birden artacak