ANASAYFA Sağlık Anne babalar dikkat! Çocuğunuzun uyku problemlerinin başlıca nedenleri bunlar olabilir

Anne babalar dikkat! Çocuğunuzun uyku problemlerinin başlıca nedenleri bunlar olabilir

Binlerce aile, çocuklarında uyku problemleri hakkında nasıl çözümler üretilebileceği konusunda araştırmalar yapmaktaydı. Bu çerçevede uzmanlardan bu sorunların temel kaynağına ilişkin açıklama geldi.
yazar
Sinem GÜVEN
Anne babalar dikkat! Çocuğunuzun uyku problemlerinin başlıca nedenleri bunlar olabilir

Özellikle son dönemde anne ve babalar tarafından çocukları hakkında endişe duydukları konuların başında çocukların sık sık uykularından uyanma sorunu gelmektedir. Pek çok kişinin bu durumun asıl nedenini bilmediğinden konu hakkında neler yapılabileceği hakkında araştırmalar da yapmaktadır.

Çocuklarda gece sık uyanmanın farklı sebepleri olabilir. Bunlar arasında açlık, rahatsızlık (örneğin diş çıkarma ağrıları), kabuslar, idrar yapma ihtiyacı gibi fizyolojik nedenler olabileceği gibi, düzensiz uyku alışkanlıkları, uyku apnesi, gece terörleri gibi uyku bozuklukları da sebep olabilir.

ÇOCUĞUNUZ GECELERİ BU NEDENDEN DOLAYI UYANIYOR OLABİLİR!

Konu hakkında anne ve babalar için açıklamalarda bulunan Uzman Psikolog Tuğçe Yılmaz tarafından konu ile ilgili açıklamalar yapıldı. 

Çocukların Gece Sık Uyanmasında Başlıca Sebepler Şunlardır;

1. Fizyolojik nedenler : Bebekler ve küçük çocuklar büyüme ve gelişme dönemlerinde oldukları için sık sık beslenme ihtiyacı duyarlar. Bu nedenle gece açlık hissiyle uyanabilirler. Ayrıca diş çıkarma süreci de çocukların rahatsızlık hissetmelerine ve uykularının bölünmesine yol açabilir.

2. Kabuslar ve rüya görmek : Çocuklar kabuslar veya korkulu rüyalar görebilirler. Bu da onları gece uykularından uyandırabilir ve rahatsızlık yaşamalarına neden olabilir.

3. Uyku bozuklukları : Çocuklarda uyku apnesi gibi uyku bozuklukları da gece sık sık uyanmalara yol açabilir. Uyku apnesi, solunumun geçici olarak durduğu veya yetersiz olduğu bir durumdur ve çocuğun uykusunu bölerek uyanmasına neden olabilir.

4. Düzensiz uyku alışkanlıkları: Çocuğun düzensiz uyku alışkanlıkları, uyku rutininin olmaması veya geç yatma gibi faktörler gece uyanmalara yol açabilir.

5. Uyandırma refleksi: Çocuklar, uykularının hafif evrelerinde sık sık uyanabilirler. Bu uyandırma refleksi olarak bilinir ve zamanla düzelme gösterebilir.

6. Gece terörü : Gece terörleri, çocukların uykularının derin evresinde yaşadıkları ve genellikle anımsamadıkları korkulu durumlardır. Kabuslar da benzer şekilde çocuğun uyanmasına yol açabilir.

7. İdrar yapma ihtiyacı : Özellikle tuvalet eğitimi almaya çalışan çocuklar, idrar yapma ihtiyacı hissettiğinde uyanabilirler.

Uzman Psikolog Tuğçe Yılmaz, ''  Eğer çocuğunuz sürekli olarak gece uyanıyorsa ve bu durum sizin veya çocuğunuzun yaşam kalitesini etkiliyorsa, bir çocuk doktoru veya uzman pedagog ile görüşmek faydalı olabilir. Uygun tedavi veya önerilerle çocuğun daha iyi bir uyku düzenine kavuşması sağlanabilir.'' dedi.

Yapılan bu açıklamalar ile birlikte anne babaların bu konuda çocuklarının sağlıklı gelişimleri için dikkat etmesi gereken ve alması gereken önlemlere işaret edildi.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *