Aşırı sıcaklara dikkat! Beyin ve damar hastalıkları riskini artırıyor

Hava sıcaklıklarının artışı vücutta bazı olumsuzluklara neden oluyor. Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, aşırı sıcakların beyin ve damar hastalıkları riskini artırdığını ifade etti.

Aşırı sıcaklara dikkat! Beyin ve damar hastalıkları riskini artırıyor

Yaz aylarına girmemizle sıcaklıklarda ciddi bir artış yaşanıyor. Bu durum beraberinde bazı olumsuzlukları getiriyor. Aşırı sıcaklar beyin ve damar hastalıkları riskini artırıyor. Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Dünya Nöroloji Federasyonu Çevresel Nöroloji Grup Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, aşırı sıcak havaların beyin ve damar hastalıkları riskini artırdığını söyledi. Prof. Dr. Öztürk, dünya genelinde 21. yüzyıl için büyük tehdit olarak tanımlanan iklim değişikliğinin mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıklara neden olduğunu anlattı.

Hava sıcaklıklarının artışının beyin ve damar hastalıkları için risk faktörü olduğunu vurgulayan Öztürk, "Sıcak havada damarlarda genişleme oluyor, terleme oranı artıyor, sıvı miktarı azalıyor, kan daha yoğun bir hale geliyor. Kan basıncında artışlar ortaya çıkıyor, kalp ritminde düzensizlikler ortaya çıkabiliyor. Bütün bunların sonucu olarak da inmelerde, beyin-damar tıkanıklıklarında ciddi bir artış gözlüyoruz" diye konuştu.

Aşırı sıcaklara dikkat! Beyin ve damar hastalıkları riskini artırıyor

"BOL MİKTARDA SIVI ALMAMIZ GEREKİYOR"

Beyin sağlığı için iklim değişikliğinin yol açtığı aşırı sıcaklardan korunulması gerektiğini söyleyen Öztürk, şöyle konuştu:

"Hava sıcaklığı vücudumuzda, damarlarımızda dolaşan su miktarını, hem terleme nedeniyle, hem damarların genişlemesi nedeniyle azaltıyor. Bol miktarda sıvı almamız gerekiyor. Nerede olursak olalım sıvı alımını asla ihmal etmememiz gerekiyor. Ağır, sindirimi zor yiyeceklerden kaçınmak gerekiyor. Daha çok sebze, meyve, sıvı içeriği yüksek besinler tüketmemiz gerekiyor. Direkt sıcak altında çalışmaktan, gezmekten ya da zaman geçirmekten, olanaklarımız ölçüsünde kaçınmamız gerekiyor."

Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, sıcaklardan korunmak gerektiğini ve bunun için belli önlemler alınmasının önemli olduğunu anlattı.

Kaynak: Anadolu Ajansı
SONRAKİ HABER